Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

93 procent Australijskiej rafy koralowej dotknięte jest bieleniem koralowców

446

Australijska Wielka Rafa Koralowa w tym roku ucierpiała bardzo z powodu masowego bielenia koralowców. W czasie ostatnich kilku lat jest to proces zachodzący na największą skalę.

Gdy temperatura morza podnosi się ponad normy w danym rejonie, glony wewnątrz żywego korala, odpowiadające nie tylko za ubarwienie, ale i za składniki odżywcze stają się dla koralowców toksyczne. Mechanizm obronny korala wyrzuca z tkanki glony. To powoduje, że koral staje się biały, więdnie i – jeśli temperatura nie spadnie szybko, aby umożliwić powrót glonów – umiera.

Masowe wybielanie koralowców miało miejsce na Wielkiej Rafie Koralowej już wcześniej, w latach 2002 i 2008, ale badania przeprowadzone w kwietniu tego roku wykazały, że tegoroczne zmiany są większe niż kiedykolwiek wcześniej,a 93 procent rafy już jest dotknięte wybielaniem.
Aby dowiedzieć się więcej o tym, jak ten proces przebiega naukowcy z Politechniki Queensland w Australii użyli koralowców z gatunku  Heliofungia actiniformis do badań. Do 10 litrowych zbiorników wodnych przeniesiono kilka korali i za pomocą kombinacji mikroskopu, aparatu cyfrowego i tabletu filmowano ich zachowanie. Podniesiono temperaturę w ciągu 12 godzin z 26 ° C do 32 ° C ,  a następnie pozostawiono w niej korale przez okres ośmiu dni. W tym czasie zaobserwowano różne sposoby zachowania korali, które stosowały aby przetrwać wyższe temperatury wody.

 

Na poklatkowym filmie, powstałym podczas badań, możemy zobaczyć, jak przebiega proces zmian zachodzących w  badanym koralu, jego zwiększenie objętości o 340 procent i impulsowe wydalanie komórek alg. 

 

 

Koral H. Actiniformis, który został wybrany do badania jest szczególnie odporny na bielenie, w porównaniu do innych gatunków. Naukowcy uważają,  iż jednym z możliwych powodów gwałtownego wyrzucania z korala glonów w ciągu pierwszych dwóch godzin od zmiany temperatury wody, może być wzrost odporność podczas stresu termicznego, może to również zwiększać szansę na przeżycie w czasie nienormalnie wysokich temperatur wód morskich.

 

źródło: qut

zostaw komentarz