Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Indonezyjski raj wysypiskiem odpadów

669

Wybieracie się na wyspę Jawa? Może warto zastanowić się nad tym?

 

Jawa leży na wschód od Sumatry oraz na zachód od Bali. Na północy znajduje się Borneo, natomiast na południu Wyspa Bożego Narodzenia.
Piękne miejsce? Do niedawna, przyjazd w ten rejon był marzeniem życia dla wielu osób.
Raj turystyczny, reklamowany jako dziewiczy zakątek świata.
Indonezja jest przede wszystkim krajem rolniczym. Citarum, trzecia co do wielkości rzeka na wyspie Jawa, mająca bardzo duże znaczenie zarówno w rolnictwie jak i rybołówstwie jest składnicą odpadów.
zanieczyszczenie-rzeki-Cita_0
Przerażający jest fakt, iż rzeka będąca źródłem wody do picia i do mycia dla 35 milionów ludzi, stanowi składowisko toksycznych substancji chemicznych.
Proceder ten spowodowany jest dumpingiem cen na rynku światowymi. Fabryki włókiennicze szyjące dla znanych marek, wpuszczają do rzeki odpady poprodukcyjne.
W zeszłym roku, Raport Greenpeace, potwierdził, że jeden z największych producentów wyrobów włókienniczych na Citarum – PT Gistex Group – utrzymuje “stosunki handlowe” z Gap, H & M i Adidas.
Jak dziś wygląda rzeka?
Wody zmieniają  zabarwienie na kolor czerwony, zielony, żółty i czarny. Zmiany spowodowane są wysokim stężeniem barwników. Podczas badań stwierdzono również 4-krotnie podniesiony poziom rtęci.
Azjatycki Bank rozwoju już w 2008 roku zatwierdził 500 milionów dolarów pożyczki na oczyszczenie rzeki, kiedy nastąpi rewitalizacja?
zostaw komentarz