Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Nietypowe sympozjum dotyczące archeologi podwodnej w Wietnamie

115

Tegorocznym gospodarzem międzynarodowego sympozjum dotyczącego Archeologii Podwodnej w Wietnamie i Azji Południowo — Wschodniej pt. „Potencjał i Wyzwania”, było miasto Quang Ngai.

 

W ciągu dwóch dni goście i prelegenci mieli możliwość uczestniczenia w części teoretycznej dotyczących prac naukowych, jak i nietypowej części praktyczniej. Podczas trwania sympozjum około 170 naukowców i archeologów z 17 krajów,  miało możliwość  zanurkowania  na 8 starożytnych wrakach, odkrytych niedawno u wybrzeży miasta i podzielenia się swoimi spostrzeżeniami podczas trwania konferencji.
 

27″Cmentarz starożytnych statków”, to rejon o powierzchni około  24 kilometrów kwadratowych w Cieśninie Vung Tau w gminie Binh Chau. Prowadzone badania archeologiczne ujawniły szczątki 8 starożytnych wraków, w tym dwóch mających około 700 lat, bardzo duże ilości  ceramiki i innych artefaktów, pochodzących z różnych okresów, od VIII do XVIII wieku.  Wszystkie wraki  znajdują się u wybrzeży, a niektóre dostępne są już od 4 metrów.

 
 

Według Dr. Doan Ngoc Hoi, wiceszefowej Muzeum Quang Ngai, region Binh Chau był jednym z punktów starożytnego Jedwabnego Szlaku. Statki handlowe przybywały tu z  zaopatrzeniem świeżej wody lub w poszukiwaniu schronienia przed burzami. Zatonęły z powodu pożaru, być może, spowodowanego  atakami piratów.

 
 
Ustalono również, niestety, iż około 130000 artefaktów już zostało skradzionych przez miejscową ludność.
 
Jedwabny szlak – starożytna droga handlowa łącząca Chiny z Europą i Bliskim Wschodem. Szlak miał długość ok. 12 tys. km i był wykorzystywany od III wieku p.n.e. do XVII wieku n.e.

 

zostaw komentarz