Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Nurkowie znaleźli miny z czasów II Wojny Światowej

275

4 miny morskie zostały odnalezione przy dnie przez nurków marynarki wojennej w Zatoce Hauraki obok Auckland w Nowej Zelandii.

 

Miny zostały odnalezione w tym tygodniu podczas ćwiczeń wojskowych marynarek Japonii, Australii i USA. Ich program obejmował działania przeciwminowe.

Wojskowi oficjalnie powiadomili, że 4 miny odnaleziono w ich większym skupisku, gdzie pierwotnie 16 min było umieszczonych w 7 kręgach. Była to część pola obronnego stworzonego we wrześniu 1942 roku, które wpisywało się w rozbudowany plan defensywny, który obejmował położenie 1391 min w obrębie 10 portów Nowej Zelandii.

Większości broni pozbyto się, używając niszczycieli min zaraz po wojnie, ale około 50 opadło na morskie dno i tam pozostało.

Odpowiedzialni za niedawne ćwiczenia wojskowe w Nowej Zelandii twierdzą, że miny są raczej niegroźne ze względu na swój wiek i warunki, w jakich przebywały, ale zalecają ostrożność w przypadku zetknięcia się z jedną z nich. Proszą też o zgłaszanie ewentualnych znalezisk do szefów portów lub lokalnego oddziału marynarki.

 

Źródło: 3news.co.nz
zostaw komentarz