Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Płetwonurkowie w akcji: odkrycie wraku statku z III wieku pne.

Starożytny wrak statku odnaleziony przez płetwonurków wojskowych fot.: Ministerstwa Kultury i Mediów
12 141

Wody Adriatyku ukrywają wiele tajemnic i nieodkrytych skarbów. Jednym z takich znalezisk okazał się starożytny wrak statku z III wieku p.n.e., odkryty na wodach wyspy Šćedar przez nurków zajmujących się usuwaniem min.

 

Wrak został zlokalizowany podczas wspólnych ćwiczeń płetwonurków Floty Marynarki Wojennej Chorwacji i włoskich kolegów. Manewry okazały się doskonałą okazją do zacieśnienia współpracy z innymi organami administracji państwowej oraz instytutami naukowymi. Biorąc pod uwagę możliwość prowadzenia działań podwodnych w gorszych warunkach pogodowych oraz wcześniejsze informacje Ministerstwa Kultury i Mediów o istniejących i potencjalnych stanowiskach archeologicznych, wybrano lokalizację ćwiczeń w morzu wokół wyspy Šćedar.
Po określeniu obszaru poszukiwań przeprowadzono wielowarstwowy zapis dna za pomocą sprzętu, takiego jak autonomiczne pojazdy podwodne i zdalnie sterowane pojazdy podwodne. Wybrane pozycje zostały następnie zbadane za pomocą zdalnie sterowanego pojazdu (ROV) wyposażonego w mały sonar z kamerą.
 
Połączone zespoły chorwackich i włoskich nurków  przeprowadziły podwodny rekonesans, celem ustalenia kontekstu znalezisk.  Badanie jednego ze stanowisk zaowocowało odkryciem nieznanego wcześniej  wraku statku.
 
Archeolodzy podwodni z Ministerstwa Kultury i Mediów oraz Uniwersytetu w Splicie przeprowadzili nurkowania w omawianym miejscu i ustalili, że na głębokości 50 metrów leży całkowicie zachowany wrak statku  z III wieku p.n.e.  i zawiera ładunek starożytnych amfor.
Biorąc pod uwagę datowanie znaleziska, jest to jeden z najwcześniejszych, w pełni zachowanych wraków na wschodnim wybrzeżu Adriatyku. Przyszłe badania archeologiczne pozwolą na określenie dokładnego warunków: rozmieszczenia i charakterystyki stanowiska, na podstawie których zostaną sporządzone plany jego ochrony, konserwacji i prezentacji. Odkrycie starożytnego wraku statku z III wieku p.n.e. stanowi kolejne cenne znalezisko dla nauki i kultury, jednocześnie potwierdza bogactwo i różnorodność dziedzictwa związanego z Adriatykiem.