Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Przepiękny frachtowiec po 112 latach został znaleziony przez płetwonurków

3 068

Jezioro Huron w Kanadzie, po raz kolejny stało się miejscem odkrycia wraku. 

 

W ciągu kilku dziesięcioleci podejmowano wiele prób znalezienia parowca, które niestety kończyły się niepowodzeniem.

 

JH Jones zatonął w 1906 roku w zatoce jeziora Huron, niedaleko miejscowości Lion’s Head w Ontario. 

 

HJ Jones wrak statku parowego
Screen VJH Jones Vimeo Short

 

Jednostka w dniu zatonięcia pokonywała trasę do Lion’s Head z ładunkiem cegieł, sań i około 20 baryłkami oleju węglowego.

 

HJ Jones statek parowy

 

W trakcie burzy 22 listopada 1906 roku, po minięciu latarni w Cape Croker, frachtowiec zatonął. Ładunek został zmieciony przez wiatr i fale z pokładu. Zdaniem odkrywców na pokładzie znajdowało się 17 pasażerów i 13 członków załogi.

 

HJ Jones wrak statku parowego
Screen VJH Jones Vimeo Short

Poszukiwaczom wraku towarzyszył Robert Crawford, 83-letni prawnuk kpt. Jamesa Crawforda, który zginął wraz z załogą frachtowca w 1906 roku.

 

„Nigdy nie myślałem, że wrak zostanie znaleziony za mojego życia” – powiedział Crawford. „Ale kiedy ten mały obraz pojawił się na ekranie, a później obejrzałem wideo z rzeczywistego wraku, który został wysłany do łodzi za pomocą zdalnie sterowanej kamery, byłem zachwycony, byłem nieco zaskoczony, że czułem o wiele więcej emocji niż smutek.”

 

 

HJ Jones wrak statku parowego
Screen VJH Jones Vimeo Short

Międzynarodowy zespół płetwonurków odnalazł wrak 1 lipca 2018 roku. Na filmie, który został nakręcony podczas jednego z pierwszych nurkowań na wraku widać kadłub, w większości wyglądający na nietknięty, leżący komin i gwizdek parowy, nadal pozostający na swoim miejscu.

We wnętrzu wraku nurkowie znaleźli elementy silnika parowego, ale żadnych śladów ludzkich szczątków. Frachtowiec spoczywa na głębokości około 50-60 metrów.

Kenneth Merryman, nurek techniczny i podwodny filmowiec, i Jerry Eliason, wynalazca, niedawno odkryli inny wrak parowca w Jeziorze Huron. Jane Miller, spoczęła na dnie w 1881 r, podczas burzy w trakcie kursu z Wiarton w Ontario. Obydwaj Panowie zajmowali się również z powodzeniem poszukiwaniami w Lake Superior, największym i najbardziej na północ wysuniętym jeziorze kompleksu Wielkich Jezior Ameryki Północnej.

źródło: Vimeo

 


 

Zobacz także: ARCHEOLOGIA PODWODNA 

 


 

zostaw komentarz