Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Puchar Polski w Kitesurfingu i Wingfoilu w Krynicy Morskiej za nami

3 864

Zakończyły się drugie zawody Pucharu i Mistrzostw Polski w kitesurfingu i wingfoilu w ramach Xiaomi Kite Cup driven by Land Rover. W ostatnich dniach lipca na wodach Bałtyku, w Krynicy Morskiej, rywalizowała światowa czołówka zawodników. Julia Damasiewicz i Jan Koszowski ponownie zameldowali się na podium!

 

Krynica Morska przywitała zawodników bardzo dobrymi warunkami wiatrowymi, wysokimi falami i słońcem. W rywalizacji wzięło udział kilkudziesięciu kiteboarderów, a wśród nich aktualna mistrzyni świata Formula Kite Junior (kategoria wiekowa do 19 lat) Julia Damasiewicz czy Janek Koszowski, mistrz świata w konkurencji Arrows Open do lat 17. Tuż przed przystankiem w Krynicy polscy zawodnicy zdominowali akwen włoskiej Gizzerii w Calabrii i sięgnęli po mistrzowskie tytuły. Wśród kobiet, poza Julią na podium w Gizzerii stanęły także Magda Woyciechowska i Nina Arcisz.

Dobra forma nie opuściła ich również w Krynicy Morskiej. Damasiewicz wygrała w konkurencji Formula Kite Open Women. Za nią na podium ustawiły się kolejno Izabela Satrjan i Magda Woyciechowska.

Zakończyliśmy dobre zawody w Krynicy Morskiej. Startowałam w konkurencji Formuła Kite i udało mi się zając 1 miejsce w kategorii Open Women i drugie miejsce w kategorii Open, gdzie startują zarówno chłopcy jak i dziewczyny. Rywalizacja była bardzo zacięta, mieliśmy 3 dni fajnego pływania, warunki były na tyle dobre, żeby rozegrać wystarczającą liczbę wyścigów, z czego jestem bardzo zadowolona” – powiedziała Julia Damasiewicz Mistrzyni Świata w kitesurfingu U-19.

Także Jan Koszowski nie dał żadnych szans swoim rywalom i na najwyższym stopniu podium stanął dwukrotnie — w konkurencji Arrows Open U17 Men, wygrywając z Jakubem Balewiczem oraz w dyscyplinie Wingfoil Wave — pozostawiając za sobą Marka Shinna, Pawła Bielińskiego i Tomasza Janiaka.

 

Poza wyścigami w Formule Kite i Wingfoil Race warunki pozwoliły też na rozegranie najbardziej spektakularnej konkurencji kitesurfingowej – Freestyle.

Tu najwięcej emocji dostarczyły dziewczyny, które stoczyły zaciekły bój na falach, prezentując widowiskowe ewolucje wykonywane w powietrzu z dużą mocą. Wśród kobiet triumfowała Katarzyna Lange, również utytułowana zawodniczka, od wielu lat w światowej czołówce freestylerek. Pierwsze miejsce na podium wywalczyła wykonując między innymi raily to blind czy raily to wrapped. Drugie miejsce zajęła Martyna Konkel, przed Aliną Ungeheuer.

W kategorii Open Men najlepszy okazał się Mikołaj Gregier, za nim uplasowali się Jakub Kapturski i Krzesimir Przybyłowski. Mikołaj zwyciężył też dodatkową konkurencję „best trick” wykonując trick double hinterberger mobe. U kobiet „best trickiem” było raily to blind w wykonaniu Natalii Grabowskiej. Wśród młodzików miejsca od 1 do 3 zajęli odpowiednio Jakub Kapturski, Franciszek Więcławski i Krzesimir Przybyłowski.

W Krynicy, dzięki falom, które utworzyły się na morzu, po raz pierwszy w Polsce udało się przeprowadzić konkurencję WingFoil Wave, polegającej na jeździe na falach na desce z foilem napędzanej skrzydłem, tzw. wingiem. Trudną, bałtycką falę najlepiej okiełznał Janek Koszowski, zwyciężając nad Mistrzem Świata we Freestylu z 2002 roku, Markiem Shinnem oraz Pawłem Bielińskim.

Podsumowując, rozegraliśmy wszystkie zaplanowane konkurencje, łącznie 12 kategorii. Cieszy fakt, że kitesurfing z roku na rok staje się coraz bardziej popularny. Na Igrzyskach w Paryżu 2024 Formula Kite będzie już konkurencją olimpijską. Mamy w Polsce bardzo utalentowaną i już utytułowaną młodzież, co pozwala z optymizmem myśleć o kolejnych Igrzyskach. Mam nadzieję, że także dzięki udziałowi w mistrzostwach reprezentanci Polski będą mogli doskonalić swoje umiejętności i w przyszłości zdobywać medale na najważniejszych sportowych imprezach na świecie – powiedział Michał Zieliński, organizator Xiaomi Kite Cup driven by Land Rover.

 

 

Ostatnie zawody cyklu zostaną rozegrane w dniach 13 – 15 sierpnia w PUCKU

źródło: www.xiaomikitecup.pl

FREESTYLE OPEN KOBIETY

FREESTYLE OPEN MĘŻCZYŹNI

FREESTYLE MŁODZIK (U18)

BEST TRICK KOBIET

BEST TRICK MĘŻCZYZN

1. Katarzyna Lange

2. Martyna Konkel

3. Alina Ungeheuer

4. Natalia Grabowska

1. Mikołaj Gregier

2. Jakub Kapturski

3. Krzesimir Przybyłowski

4. Franciszek Więcławski

5. Eryk Kargul

1. Jakub Kapturski

2. Franciszek Więcławski

3. Krzesimir Przybyłowski

1. Natalia Grabowska – raily to blind

1. Mikołaj Gregier – double hinterberger mobe

 

ARROWS OPEN U17 KOBIETY

ARROWS OPEN U17 MĘŻCZYŹNI

FORMULA KITE OPEN KOBIETY

FORMULA KITE OPEN MĘŻCZYŹNI

1. Karolina Jankowska

1. Jan Koszowski

2. Jakub Balewicz

 1. Julia Damasiewicz

 2. Izabela Satrjan

 3. Magdalena Woyciechowska

 1. Jakub Jurkowski

 2. Michał Wojciechowski

 3. Jan Marciniak

 4. Piotr Szymiec

 5. Arkadiusz Kusalewicz

 

FORMULA KITE OPEN U19 MĘŻCZYŹNI

WINGFOIL RACE

WINGFOIL WAVE

 1. Jakub Jurkowski

 2. Michał Wojciechowski

 3. Piotr Szymiec

 4. Jakub Balewicz

 5. Oskar Zawadowicz

1. Tomasz Janiak

2. Mark Shinn

3. Paweł Bieliński

1. Janek Koszowski

2. Mark Shinn

3. Paweł Bieliński

4. Tomasz Janiak

 

 

 
zostaw komentarz