Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Robotyczny chwytak do badania najdelikatniejszych przedstawicieli życia morskiego

123

Podwodne wyprawy badawcze Instytutu Wyss wzbogacone zostały o miękkie robotyczne ramię.

 

Urządzenie z chwytakiem sterowanym poprzez rękawicę wyposażoną w szereg bezprzewodowych miękkich czujników, może zginać, poruszać się z niespotkaną zręcznością, obracać i łapać. Ramię świetnie sprawdza się w pojazdach podwodnych, umożliwiając pobieranie do badań korali, meduz czy ośmiornic, delikatnych przedstawicieli życia morskiego.

 

Robotyczny chwytak nie jest pierwszym tego typu na rynku, jednakże charakteryzuje się największą zręcznością. Testy przeprowadzono w dotychczas niezbadanych ekosystemach, głęboko w oceanie wokół archipelagu Fernando de Noronha w Brazylii. Naukowcy z powodzeniem wchodzili w interakcję z delikatnymi organizmami wodnymi i głębinowymi, takimi jak ogórek morski, czy swobodnie pływające osłonice bioluminescencyjne.

 

Robotyczne ramię z miękkim chwytakiem Instytut Wyss
Robotyczne ramię z miękkim chwytakiem podczas pracy fot.: Wyss Institute Uniwersytet Harvard

Poszczególne moduły można szybko i łatwo zamienić w ramieniu, tak aby poprawić manewrowość. Pozwala to na dotarcie do organizmu lub w przypadku uszkodzenia któregokolwiek modułu, na wymianę bez konieczności demontażu całego ramienia.

 

„Tego robota z miękkim chwytakami zaprojektowano z myślą o przyszłym biologu morskim, który będzie w stanie prowadzić badania znacznie wykraczające poza granice zwykłego nurkowania.” – powiedział Robert Wood, Ph.D., starszy autor artykułu, który jest członkiem Founding Core Faculty w Wyss Institute oraz profesor inżynierii i nauk stosowanych w SEAS w Charles River. Badania opublikowano w Scientific Reports

 

Ramię napędzane za pomocą silnika hydraulicznego jest w stanie dotrzeć do trudno dostępnych miejsc. Zastosowane rozwiązania zużywają o połowę mniej mocy, w stosunku do obecnie dostępnych urządzeń, co jest bardzo istotne, biorąc pod uwagę, iż podwodne pojazdy badawcze są zasilane za pomoca akumulatorów.

Obecnie trwają prace nad dodaniem nieinwazyjnych modułów do pobierania próbek DNA i RNA do systemu, tak aby jeszcze bardziej ograniczyć wydobywanie żywych próbek na powierzchnię.

Robot został opracowany wspólnie przez Szkołę Inżynierii i Nauk Stosowanych im. Johna A. Paulsona na Harvardzie, Uniwersytet Baruch z Nowego Jorku i Uniwersytet Rhode Island.

Film z prac prowadzonych za pomocą ramienia można zobaczyć poniżej.

 

 

Źródło: Instytut Wyss Uniwersytet Harvard

zostaw komentarz