Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Smocze Łodzie 2016 – poznaj muzealników od strony wody!

trening smoczej lodzi NMM na Motlawie Gdansk 5 kwie 2016 r.
257

Już w ten piątek, 20 maja 2016 r. o godzinie 16.00 zapraszamy na muzealną imprezę roku!

Regaty Trójmiejskich Instytucji Kultury – Smocze Łodzie 2016 na Motławie. Będzie widowiskowo, głośno, a emocje będą ogromne!

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku już od ośmiu lat organizuje regaty smoczych łodzi na Motławie, na które zapraszane są wszystkie zaprzyjaźnione z NMM instytucje kultury z Trójmiasta. Z kolegami z branży zwykle spotykamy się na otwarciach wystaw, na konferencjach, na wernisażach, ale tylko raz w roku, tak półformalnie i bardzo na luzie cieszymy się swoim towarzystwem.

– Zwyciężamy w regatach od ostatnich czterech lat i z radością kolekcjonujemy kolejne „złote” puchary – mówi Brygida Sonnack, kapitan osady NMM. – Intensywnie i systematycznie ćwiczymy pod okiem trenerów z Morskiego Robotniczego Klubu Sportowego i dajemy z siebie wszystko na treningach. Doceniamy starania naszych Kolegów i Koleżanek z innych osad i wiemy, że każdego roku mamy poważną konkurencję, a w tym – szczególnie liczną! 

W tegorocznych zawodach weźmie udział osiem osad: Archiwum Państwowe w Gdańsku, Europejskie Centrum Solidarności, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Muzeum Miasta Gdyni i Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, które wystawia wspólną osadę oraz Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku.

– Regaty Smoczych Łodzi, których nasze Muzeum jest głównym organizatorem to niezwykłe na skalę krajową wydarzenie – mówi Szymon Kulas, zastępca dyrektora Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku – Jesteśmy dumni, że nasze muzeum jest jedną z niewielu instytucji kultury, która od tylu lat, systematycznie w okolicach Dnia Muzealnika oraz Europejskiego Dnia Morza urządza regaty i scala trójmiejską branżę muzealniczą. Cieszymy się, że co roku ta właśnie impreza gromadzi na Pobrzeżu Ołowianki, przy Żurawiu oraz OKM się tylu turystów i kibiców, którzy głośno dopingują wszystkie osady. Wyścigi Smoczych Łodzi to też jedna z niewielu okazji, aby walczyć ze stereotypami i pokazać, że tak naprawdę muzealnicy są młodzi, duchem również, wysportowani i świetnie potrafią się bawić – dodaje Szymon Kulas.

Tegoroczne Regaty Muzealniczych Smoczych Łodzi zaczynają się o godz. 16:00 na nabrzeżu Ołowianki, przy przystani promowej. Trasa wyścigów obejmuje odcinek: Zielony Most – nabrzeże Narodowego Muzeum Morskiego, a uczestnicy mają do pokonania ok. 300 metrów. Po wyścigach ok. godz. 19:00-19:30 odbędzie się ogłoszenie wyników oraz uroczyste wręczenie pucharów i medali.

W organizacji imprezy pomaga, jak co roku, Morski Robotniczy Klub Sportowy Gdańsk (MRKS), którego Sekcja Łodzi Smoczych co roku zapewnia sprzęt oraz fachowe przygotowanie do zawodów oraz Towarzystwo Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, Remontowa Holding i Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprasza wszystkich do kibicowania! Bądźcie z nami tego dnia, bo warto! Puchary nie są ważne, miejsca na podium też. Liczy się dobra zabawa i doping przyjaciół!

źródło:Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

zostaw komentarz