Magazyn nurkowanie, podróże, biologia morska, ekologia, fotografia podwodna i sporty wodne

- Ad -

Five Deeps Expedition na dnie Rowu Tonga

517

- Ad -

Victor Vescovo podczas kolejnej, solowej misji zanurzył się na dno „Horizon Deep” najgłębszego miejsca na półkuli południowej.

 

Drugi z najgłębszych rowów oceanicznych na Ziemi, znajdujący się w południowo-zachodniej części Oceanu Spokojnego, mający 10 823 metrów głębokości, stał się kolejnym celem badawczym ekspedycji.

 

Victor Vescovo zanurzając się w pojeździe załogowym na głębokość poniżej 10 000 metrów, tym razem do rowu Tonga, został pierwszym człowiekiem, który solo eksplorował dwa najgłębsze miejsca na Ziemi.

 

fot.: archiwum Five Deeps Expedition

  

Według zebranych informacji głębia Horizon Deep jest płytsza od głębi Challengera jedynie o 105 metrów.

 

Podczas misji wykonano bardzo szczegółowe badania. Mapowano ponad 13 100 kilometrów dna morskiego, za pomocą sonaru Kongsberg EM124. Zebrane dane batymetryczne zostaną przekazane do GEBCO Seabed 2030.

- Ad -

 

Członkowie ekspedycji nie znaleźli żadnych śmieci świadczących o skażeniu przez człowieka, w przeciwieństwie do rowu Java i Mariana, gdzie na dnie spoczywały resztki plastikowych zanieczyszczeń.

 

Kolejny przystanek misji „Five Deeps Expedition” to Rów Puerto Rico. Tym razem jednak zespół spróbuje odtworzyć słynne zanurzenie z 1964 roku, wykonane przez badaczy francuskim podwodnym pojazdem załogowym „Archimedes”. Członkowie ekspedycji chcą porównać zebrane 55 lat temu wyniki badań z obecnym stanem.

 

fot.: archiwum Five Deeps Expedition Victor Vescovo

 

 

Ostatnie z pięciu zaplanowanych zanurzeń do najgłębszych miejsc na oceanach, znajduje się 5 573 metry pod powierzchnią wody, i jest najgłębszym punktem na Oceanie Arktycznym. Misja „Molly” rozpocznie się już pod koniec sierpnia 2019 roku.

 

fot.: archiwum Five Deeps Expedition Mapa misji badawczych

Głębia Molloy, odkryta podczas oceanograficznej amerykańskiej wyprawy badawczej „Hayes” w 1972 roku. Nazwana na cześć Arthura E. Molloya, naukowca z US Navy, który zajmował się badaniami na Północnym Atlantyku, Północnym Pacyfiku i Oceanie Arktycznym w latach 1950-1970.

 

 

Źródło: Five Deeps Expedition, wiki

 

zostaw komentarz

- Ad -