Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Astronautka NASA pierwszą osobą, która przebywała w kosmosie, i w najgłębszym miejscu na ziemi

Fot.: Trip deep Challenger Kathy Sullivan i Victor Vescovo
653

Udane zanurzenie na głębokość ponad 10 928 metrów na dno głębi Challengera odbyło się w niedzielę 7 czerwca.

 

68-letnia Kathy Sullivan, była astronautka NASA, mająca na swoim koncie trzy loty promem kosmicznym, i 3,5-godzinny spacer w kosmosie, obecnie jest ósmą osobą, która podróżowała w batyskafie na dno głębi Challengera.

Pojazd podwody, w którym wykonano misję, został skonstruowany przez firmę Triton Submarines z Florydy, tą samą, która brała udział w ekspedycji „Five Deeps” do najgłębszych miejsc oceanów.

 

 

Trwające 4 godziny wynurzenie zakończyło się na południowym krańcu rowu, około 200 km na wschód od Marianów, u wybrzeży Filipin. Już nie tylko astronautce, ale i akwanautce towarzyszył pilot Victor Vescovo. Na dnie podwodni podróżnicy przebywali około 1,5 godziny.

 

 

Victor Vescovo amerykański odkrywca jest pierwszym człowiekiem, który wielokrotne, samotnie zanurzył się w batyskafie na dno największych głębin na naszej planecie. W maju zeszłego roku, w ciągu 7 dni podróżnik wykonał pięć zanurzeń w Tritonie na dno Rowu Mariańskiego, w ramach wyprawy “Five Deeps”.

 

Podczas ekspedycji “Five Deeps” do najgłębszych miejsc na ziemi,  naukowcy zaobserwowali trzy nowe gatunki morskie, plastikową torbę i opakowanie cukierków.

fot.: Five DeepsZderzenie z Titanikiem. W lipcu ubiegłego roku Tritonie zderzył się z wyłamanym kadłubem prawej burty Titanica. Z dokumentów prawnych opublikowanych przez “Telegraph” wynika, że powodem stłuczki była utrata kontroli nad pojazdem, spowodowana intensywnymi i nieprzewidzianymi prądy morskimi,.

 

 

Od pierwszego zanurzenia batyskafu Triest,  przez ponad 50 lat na dno Rowu Mariańskiego zeszły tylko cztery jednostki.
Trieste na dnie stanął 23 stycznia 1960 roku, załoga — Jacques Piccard i Don Walsh
Lata 1995-1998 – japoński robot Kaikō
2009 rok — pojazd Nereus
2012 rok — batyskaf Deepsea Challenger — James Cameron

Ilość osób, która podróżowała do najgłębszych miejsc na ziemi, jest niewielka w porównaniu do ilości załogowych lotów kosmicznych.
Pozostaje pytanie, czy łatwiej jest zwiedzać kosmos, czy poznawać głębiny na naszej planecie?

 

Źródło: NASA,  Five Deeps, twitter, wiki

 

zostaw komentarz