Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Victor Vescovo pierwszym człowiekiem w najgłębszym miejscu na Oceanie Indyjskim — Rowie Jawajskim

fot.: fivedeeps
4 448

Misją „Five Deeps Expedition” jest dotarcie do najniżej położonych miejsc na dnie pięciu oceanów. Victor Vescovo, pionier w dziedzinie nurkowań do najgłębszych miejsc w wodach okalających naszą planetę.

 

W swoje trzeciej, planowanej podróży, eksplorator zanurzył się i zbadał głębiny na poziomie 7 192 metrów, mało poznanego dotąd dna Rowu Jawajskiego, w najgłębszym miejscu Oceanu Indyjskiego.

 

Wyposażenie Suba DSV Limiting Factor (Triton 36000/2), jedynego jak dotąd podwodnego pojazdu, mogącego zanurzać się na tak duże głębokości, zarejestrowało materiał filmowy, na którym zaobserwowano dwa nowe organizmy. Nieznane wcześniej podwodne gatunki ślimaka jadalnego żyjące na dnie i nadzwyczaj galaretowate zwierzę znane jako „Tryskacz morski” czy też Żachwa — które zdaniem naukowców towarzyszących ekspedycji, nie przypominało niczego, co do tej pory widziano.

 

fot.Five Deeps Expedition/ Nieznane wcześniej podwodne galaretowate zwierzę.

 

 

 

Zdaniem Dr Jamiesona „Wśród wielu innych rzadkich i wyjątkowych obserwacji, „Ascidean” był naprawdę ważnym momentem. Nie zdarza się zbyt często taka niezwykłość, która zostawia nas oniemiałych. W tym momencie nie jesteśmy do końca pewni, co to było, ale dowiemy się w odpowiednim czasie. ”

 

Victor Vescovo na pokładzie statku
fot.: fivedeeps

 

 

 

Za pomocą bezzałogowego pojazdu multibeam, zarejestrowane zostały szczegółowe mapy batymetryczne dna morskiego rowu. Zdaniem uczestników ekspedycji EM124 jest obecnie najbardziej zaawansowanym sonarem pracującym na jednostce cywilnej.

 

fot.: fivedeeps

„Misją wyprawy jest ustalenie i zbadanie najgłębszych miejsc oceanów, co pozwoli ostatecznie rozstrzygnąć debatę na temat tego, gdzie znajduje się najgłębszy punkt na Oceanie Indyjskim” — powiedział Vescovo. „Sonar Kongsberg EM124 dostarczył szczegółowe mapy dna morskiego. Najgłębszy punkt znajduje się w centralnej części rowu Jawajskiego — a nie na wschodzie, jak to powszechnie zakładano — i to jest dokładnie to, co my zrobiliśmy ”.

 

Sub DSV Limiting Factor podczas zanurzenia

fot.: fivedeeps

 

Do zakończenia misji pozostały jeszcze dwa miejsca do nurkowania na Pacyfiku i Oceanie Arktycznym.

 

Wyprawa Five Deeps Expedition jest filmowana przez Atlantic Productions, celem jest stworzenie pięcioodcinkowego serialu dokumentalnego dla Discovery Channel, który ma ukazać się pod koniec 2019 roku.

 

 

zostaw komentarz