Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Ośmiornica sfilmowana na dnie Rowu Jawajskiego

fot.: Archiwum NOAA Zatoka Meksykańska 2014.
1 780

Zeszłoroczny projekt Five Deeps, Victora Vescovo zakończony z sukcesem rekordowymi zanurzeniami do najgłębszych miejsc na ziemi, nie ograniczał się tylko do samego zejścia na dno. Wraz z zanurzeniami do najgłębszych miejsc, trwały jednocześnie badania eksploracyjne.

Dr Jamieson, ekolog morski, główny naukowiec kierujący zespołem badawczym podczas wyprawy, za pomocą tzw. autonomicznych „lądowników” wypuszczanych ze statku badawczego, miał możliwość rejestrowania życia morskiego.

 

Podczas jednego z zanurzeń na dno Rowu Jawajskiego, w najgłębszym miejscu Oceanu Indyjskiego na głębokość 7 192 metrów, urządzenia zarejestrowały dwie ośmiornice Dumbo. Jedną w trakcie opadania lądownika na głębokości 5791 metrów, a drugą tuż przy samym dnie.

 

 

 

Według Jamiesona, zaobserwowanie tych zwierząt w tak trudnym środowisku świadczy o ich doskonałej odporności i możliwościach adaptacyjnych, pokazuje również zdolność do przetrwania w najgłębszych strefach oceanu.

Ośmiornice „Dumbo” należą do rodziny grimpoteuthi, a swoją nazwę zawdzięczają charakterystycznym „płetwom” przypominającym uszy słonia, umiejscowionym  na płaszczu.

Sfilmowane na dnie Rowu Jawajskiego „Dumbo” są jak dotąd najgłębiej zaobserwowanym od 1950 roku, kiedy to udało się zarejestrować badaczom w pobliżu Barbadosu na głębokości 4 876 metrów inną przedstawicielkę tego gatunku.

Wyprawie Five Deeps towarzyszył zespół filmowy Atlantic Productions, którego celem było stworzenie pięcioodcinkowego serialu dokumentalnego dla Discovery Channel.

 

Źródło: Five Deeps, NOAA, youtube

 

zostaw komentarz