Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

M2 ROV nie tylko do zadań specjalnych

2 066

Zdalnie sterowane pojazdy typu ROV kojarzą nam się z głębokimi podwodnym pracami przemysłowymi. Faktycznie, z jednej strony są to podwodne pojazdy z rozbudowanymi funkcjami, ale z drugiej strony rynek konsumencki daje też o sobie znać, znajdując coraz większe zastosowanie dla tego typu urządzeń. 

 

M2 to ROV wykonany przez firmę Chasing Innovation, który ma za zadanie spełniać wymagania obydwu stron.

Kompaktowy korpus wykonany ze stopu aluminium mocno odbiega wyglądem i zawartością od swoich poprzedników, podwodnego drona Gladius czy mniejszego i tańszego Chasing Dory.

 

W przeciwieństwie do pojazdów tego typu, mających przeważnie sześć pionowych/poziomych pędników M2 w standardzie ma ich osiem. Dodatkowe silniki mają ułatwić manewrowość w zakresie 360 ​​stopni, pozwalając na ruch omni, obracanie, przechylanie i poruszanie. Wszystkie pędniki zaprojektowano tak, aby nie blokowały się pod wpływem zanieczyszczeń, nie zasysały z otoczenia drobny elementów tj. piasek.

       

 

ROV porusza się z prędkością 3 węzłów ( 1,5 metra/sekundę). Zdaniem producentów czas działania urządzenia waha się od 2 do 4 godzin, w zależności od warunków. Temperatura otoczenia pracy urządzenia waha się w granicach od -10 do 45 stopni Celsjusza. Czas ładowania wymiennej baterii litowej 2500 mAh, to około 2,5-godzinny. Maksymalna głębokość operacyjna – 100 m.

 

 

Urządzenie połączone jest z operatorem za pomocą kabla komunikacyjnego, który jednocześnie pełni rolę łącza zasilającego. Tu już długość uzależniona jest od ceny. Możemy zdecydować się na 100 lub 200 metrów.

 

We wnętrzu M2 znajdziemy zintegrowaną kamerę 4K/30fps, szerokokątny obiektyw aparatu z F1,8 i 152 stopnie pola widzenia. Zamontowany został również czujnik CMOS Sony CMOS o przekątnej 1 / 2,3 cala i system elektronicznej stabilizacji obrazu EIS, pozwalający na poprawienie wydajności w słabym świetle.

 

Dwa reflektory LED o trzech stopniach mocy i jasności 2000 lumenów, zapewniają wystarczającą ilość światła i dobre widzenie również w nocy, poprawiając wyrazistość obserwacji i zarejestrowanego obrazu.

 

Do urządzenia sterowanego za pomocą kontrolera PAD, możemy podpiąć smartfona lub tablet, w ten sposób zapewnimy sobie bezpośredni obraz z urządzenia lub za pomocą złącza HDMI podgląd na monitorze.

 

 

 

Materiał video i zdjęcia w rozdzielczości 12 megapikseli zapisywane są na wymiennej karcie SD o maksymalnej pojemności 512G.

Opcjonalnie możemy do M2 domówić u producenta dodatkowe kamery, światła, lub chwytak. W cenie 2999 Euro dostaniemy 100-metrowy kabel, za 200 metrów kabla wraz z M2 zapłacimy 31999 Euro.

 

Źródło: chasing.com

zostaw komentarz