Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Zofia Klepacka rozpoczyna rywalizację w finałowych regatach Pucharu Świata, w australijskim Melbourne

143

W najbliższą niedzielę 4 grudnia rozpoczynają się regaty Pucharu Świata w zatoce Port Phillip u wybrzeży australijskiego Melbourne, w których wystartuje Zofia Klepacka (YKP Warszawa).

 

Zawody żeglarskie w Australii wchodzą w skład cyklu 2016 Sailing World Cup i potrwają w sumie 8 dni. Wyścig medalowy w klasie RS:X odbędzie się w sobotę 10 grudnia.

W tym roku zawody żeglarskiego Pucharu Świata rozgrywane były już w Stanach Zjednoczonych, Francji, Wielkiej Brytanii i Chinach. Grudniowe regaty w Melbourne są ostatnimi z cyklu i zamykają sezon 2016. Puchar Świata to wydarzenie, które od lat gromadzi najlepszych zawodników na świecie rywalizujących w klasach olimpijskich. W ciągu ostatnich 5 edycji wzięło w nim w sumie udział 3000 żeglarzy z 48 krajów. W tym roku, na finałach w Melbourne, Polskę reprezentować będzie Zofia Klepacka (YKP Warszawa), brązowa medalistka Igrzysk Olimpijskich w Londynie, która zapowiedziała walkę o czołowe miejsce w windsurfingowej klasie RS:X.

– Przed wyjazdem na Puchar Świata przez kilka dni trenowałam w Marsylii. O tej porze roku miałam tam idealne warunki do przygotowań na czekające mnie w Australii zmagania. Do Melbourne przyleciałam już w poniedziałek, aby zaaklimatyzować się i zapoznać z akwenem. Jak zwykle celuję w najwyższy stopień podium, medal byłby najlepszym prezentem mikołajkowym jaki mogłabym sobie sprawić. Wiosną tego roku zdobyłam już złoto na zawodach Pucharu Świata we francuskim Hyeres i myślę, że w Australii również może mi się to udać, szczególnie, że moja forma stoi w tym sezonie na wysokim poziomie. – komentuje Zofia Klepacka

Australijskie zawody zyskują obecnie popularność podobną do odbywającego się również w Melbourne tenisowego turnieju Australian Open czy Grand Prix Formuły 1. Pod względem sportowym regaty stoją na najwyższym poziomie. Na liście zgłoszonych zawodniczek klasy RS:X jest między innymi: aktualna brązowa medalistka Igrzysk Olimpijskich w Rio 2016 – Rosjanka Stefania Elfutina, oraz złota medalistka Igrzysk Olimpijskich w Londynie 2012 – Hiszpanka Marina Alabau, które z pewnością również celują w zwycięstwo. Poza nimi na starcie pojawią się także inne zawodniczki ze światowej czołówki, pochodzące między innymi z Chin, Hongkongu, Izraela i Turcji.

Rywalizacja może być tym bardziej emocjonująca, że akwen żeglarski na którym będą rozgrywane regaty jest bardzo wymagający. Pomimo, iż w Melbourne zaczyna się lato, to pogoda lubi tam zaskakiwać i często się zmienia, co może mieć duży wpływ na ostateczny wynik zawodów. Zofii Klepackiej najbardziej odpowiadałyby warunki ślizgowe jednak jest ona przygotowana na każdą ewentualność i na pewno poradzi sobie w każdej sytuacji. Naszą zawodniczkę w walce o podium zawodów na antypodach wspierają jej sponsorzy: Volkswagen Samochody Użytkowe oraz Polska Grupa Energetyczna.

Mocno trzymamy kciuki!

info:Volkswagen Group Polska

zostaw komentarz