Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Znaleziono armaty z czasów rewolucji amerykańskiej podczas pogłębiania rzeki

9 557

Nietypowego odkrycia dokonali inżynierowe z korpusu armii Stanów Zjednoczonych, podczas pogłębiania dna słynnej rzeki Sawannach w Georgii.

 

Zdaniem ekspertów znalezione i wydobyte przedmioty mogą pochodzić ze słynnego brytyjskiego okrętu wojennego  HMS Rose, który prawie 250 lat temu został zatopiony przez Brytyjczyków.

 

Dokładne pomiary sonarowe i skany miejsca wydobycia trzech armat o długości 1,5 metra, kotwicy i drewnianego elementu, pomogą w ustaleniu faktycznego pochodzenia artefaktów. Obecnie wyciągnięte znaleziska poddane są oczyszczaniu. Wstępne datowane armat wskazuje na połowę XVIII wieku, okres poprzedzający wojnę secesyjną o około sto lat. Dalsze badania dostarczą więcej informacji o tym, kiedy i gdzie zostały wyprodukowane.

 

wiki

W czasie wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych, słynna HMS Rose, ze swoimi 20 działami i 160 marynarzami, patrolowała część wschodniego wybrzeża, zanim została sprowadzona na południe. 19 września 1779 roku okręt został zatopiony przez Anglików. Miał stanowić przeszkodę blokującą kanał, i skutecznie uniemożliwił francuskim statkom przyjście z pomocą kolonistom próbującym odbić miasto.

 

fot.: Army Corps of Engineers

Zdaniem archeologów i historyków, HMS Rose nie została całkowicie zatopiona, a jedynie mocno uszkodzona. Planowane w najbliższych miesiącach dalsze prace w korycie rzeki, mogą pomóc w uzyskaniu wielu dodatkowych informacji, również na temat samego wraku.

 

Nie podano dokładnej lokalizacji znalezionych artefaktów, ze względu na możliwość  pojawienia się poszukiwaczy, Prowadzeniem prac konserwatorskich zajmie się zespół ekspertów, tak jak to miało miejsce w przypadku wraku okrętu CSS Georgia.

Źródło: Army Corps of Engineers 

 

zostaw komentarz