Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Chińczycy skazani za przemyt chronionych gatunków z Galapagos

216

 Wyrok skazujący jest precedensem na skalę światową w ochronie środowiska morskiego.

 

Za przestępczość środowiskową wyrokiem sądu 27 sierpnia 2017 roku skazano 20-osobową załogę chińskiego statku, którą zatrzymano na wodach Galapagos, na karę grzywny w wysokości prawie 6 mln dolarów, konfiskatę jednostki i pozbawienie wolności od 1 roku do lat 4.

Akt oskarżenia prokuratora i dyrekcji parku opierał się na transporcie i posiadaniu chronionych gatunków, które jest przestępstwem określonym w art. 247 kodeksu  karnego Ekwadoru.

 

Zatrzymany frachtowiec zostanie sprzedany, a uzyskane środki zostaną przeznaczone na rzecz Parku Narodowego Galapagos. – powiedział na konferencji prasowej Minister Środowiska Tarsicio Granizo.

 

Na skonfiskowanym frachtowcu znajdowały się 6623 sztuki tusz, w tym zagrożonych gatunków rekinów, o łącznej wadze około 300 ton.

 

W ramach ochrony gatunków morskich,  Minister środowiska Ekwadoru spotkał się ze swoim odpowiednikiem na Kostaryce, aby zaproponować wyznaczenie morskiego korytarza bezpieczeństwa, który zagwarantowałby migrację gatunków z Galapagos do Ameryki Środkowej.

Korytarz „Semar” obejmowałaby strefy morskie Kostaryki, Kolumbii, Panamy i Ekwadoru.

źródło: elcomercio

zostaw komentarz