Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Coralarium – interfejs do cudów podwodnego świata

5 345

Artysta i rzeźbiarz Jason deCaires Taylor znany z przepięknej instalacji Museo Atlantico właśnie ukończył swoją kolejną, niezwykłą pracę — galerię pływów.

 

Instalacja to szereg dzieł sztuki zaprojektowanych tak, aby w miarę upływu czasu ewoluowały kolonizowanie przez środowisko morskie. Nietypowa konstrukcja ważąca 200 ton, to sześcian wykonany ze stali nierdzewnej.

Jason deCaires Taylor instalacja Museo Atlantico miejsca do nurkowania
Jason deCaires Taylor instalacja Museo Atlantico

 

 

 

Dostęp do sześciometrowej, w połowie zanurzonej formy jest możliwy dla każdego, kto chce zajrzeć pod wodę.

Instalacja to trzy poziomy, począwszy od platformy widokowej, na której również znajdują się rzeźby. Ściany sześcianu odwzorowują struktury korali współgrające z prądami i życiem morskim.

Jason deCaires Taylor instalacja Museo Atlantico   podwodne muzeum do nurkowania
Jason deCaires Taylor instalacja Museo Atlantico

Zwiedzanie rozpoczynamy od płynięcia przez płytkie wody do koralowego chodnika.

Po około 50 metrach snurkowania bądź nurkowania, natkniemy się na podwodną galerię i zanurzone schody prowadzące do platformy widokowej.

 

Jason deCaires Taylor instalacja Museo Atlantico miejsce nurkowe
Jason deCaires Taylor instalacja Museo Atlantico

 

W podwodnej galerii wyeksponowano 14 rzeźb na cokołach o różnej wysokości. Niektóre całkowicie zanurzone, inne natomiast umieszczone wysoko nad linią wody, ​​przy czym większość wchodzi w interakcje ze światem morskim i lądowym w zależności od poziomu pływów.

 

Jason deCaires Taylor instalacja Museo Atlantico  podwodna galeria rzeźb
Jason deCaires Taylor instalacja Museo Atlantico

 

Dach konstrukcji jest perforowany koralowym wzorem, umożliwiającym dostęp światła. Rzeźby znajdujące się na nim również są formami hybrydowymi: częściowo ludzkimi, roślinnymi, a częściowo koralowymi.

 

Prace w Coralarium prowadzone były przez około dziewięć miesięcy, do tworzenia form strukturalnych użyto wysokiej jakości cementu morskiego i polerowanej, morskiej stali nierdzewnej.

Instalacja znajduje się w centrum największej rozwiniętej laguny koralowej na Malediwach, i  jest dostępna dla zwiedzających poprzez wycieczki organizowane przez biologów morskich w Fairmont Maldives Sirru Fen Fushi.

Źródło: fairmont-maldives.com