Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Czy zrzutowisko militarnych pozostałości wojennych w jeziorze Genewskim stanowi zagrożenie dla środowiska?

1 208

Członkowie francuskiego stowarzyszenia nurków „Odysseus 3.1” w piątek, na konferencji prasowej poinformowali, iż podczas nurkowania w jeziorze Genewskim natknęli się pozostałości  zrzutowiska  powojennego.

 

Zdaniem nurków sprawa jest bardzo poważna, ponieważ zrzutowisko znajduje się w pobliżu ujęcia wody pitnej dla mieszkańców i gazociągu. Spoczywające na  dnie skrzynie są otwarte, a zawartość dostępna. Bardzo łatwo zidentyfikować wszelkiego rodzaju pociski i bomby.

 

Nie po raz pierwszy wypływa sprawa podwodnego zrzutowiska z jeziora Genewskiego. W 2017 roku miejscowa prasa wspominała o obecności pozostałości  wojennych. Wówczas władze zapewniały, że nie ma zagrożenia, a materiały wybuchowe i szkodliwe substancje pokrywa warstwa mułu. Zapewne taki by było do dziś, gdyby nie nagłośnienie sprawy przez nurków. Tym razem jednak rząd nie będzie mógł forsować twierdzenia, o braku ryzyka skażenia środowiska, gdyż jak się okazuje, zrzutowisko nie jest zabezpieczone.

 

fot.: Viki

 

Według szacunkowych danych pociski, granaty i bomby były systematycznie „utylizowane” poprzez zrzucanie do Jeziora Genewskiego, od końca lat 40. do 60. XX wieku, w ilości około 1500 ton.

Tak duża ilość to pozostałości z lat 30. XX, podczas których kraje, nawet tak neutralne, jak Szwajcaria rozpoczęły wyścig zbrojeń. Okres drugiej wojny światowej zwiększył jedynie produkcję i zasoby militarne.

 

Po klęsce nazistowskich Niemiec i zakończeniu działań wojennych Szwajcaria nadal posiadała duże zapasy broni, amunicji, pocisków, granatów i bomb. Dwie eksplozje magazynów amunicji, spowodowały decyzję o zmianie miejsca przechowywania. Ponad 8 000 ton amunicji trafiło do kilku jezior w kraju.

„Utylizację” pozostałości militarnych na powierzchni ponad 10 km² jeziora przeprowadzało zarówno wojsko, jak i prywatna firma, która produkowała amunicję podczas wojny w fabryce w Genewie.

 

 

Informacje podane przez nurków na konferencji zainicjowały temat do dyskusji, która odbędzie się na sesji parlamentarnej już 12 grudnia.

Źródło: Youtube

 

 

zostaw komentarz