Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

ESpear pistolet do odstraszania rekinów

2 170

Uprawianie sportów wodnych wiąże się z obcowaniem z życiem morskim. Niezależnie czy będzie to nurkowanie pływanie, czy surfing, szanse na spotkanie oko w oko z rekinem, gdy przebywamy w miejscach ich żerowania, są duże.

 

 

Zwiększenie naszej świadomości dotyczącej ochrony rekinów całkiem ładnie wkomponowuje się w rynek urządzeń elektronicznych odstraszających te piękne zwierzęta.

Noszone niczym gadżety, mają za zadanie wytwarzanie pola elektromagnetycznego wokół nas, które w sposób nieinwazyjny, zakłócając elektrorecepcję, powoduje dyskomfort u rekinów, tym samym odstraszając je.


Czy tak skonstruowane urządzenia faktycznie spełniają swoje zadanie?

Badania przeprowadzone w 2016 roku przez australijski uniwersytet potwierdziły, że Shark Shield zamontowany na pojemniku z przynętą odstraszał ataki rekinów przez 90 % czasu działania baterii.

 

Kolejne badania w 2018 roku przeprowadzone zostały przez australijski uniwersytet Flinders i Fox Shark Research Foundation. Do tego celu wykorzystano pięć najlepiej sprzedających się na rynku urządzeń, potwierdzając skuteczność działania.

 


Australijski system Shark Shield może być stosowany z powodzeniem nie tylko do nurkowania czy pływania, ale i do desek surfingowych, łodzi, kajaków czy w kamizelkach. Wytwarzane pole elektromagnetyczne skuteczne będzie odstraszało ciekawskie rekiny, przez cały czas działania baterii.


Innym rozwiązaniem, które właśnie pojawiło się na rynku, jest Sydney eSpear z Ocean Guardian. Urządzenie wykorzystuje ten sam system, ale w formie pistoletu. Naciśnięcie spustu spowoduje włączenie, wówczas przednia część przesuwając się, odsłania dwie elektrody. W kontakcie z wodą wytwarzane jest natychmiast pole elektromagnetyczne o 2,5 m długości.

 

Ważący 250 g, eSpear działa do głębokości 100 m. Czas pracy zależny od temperatury wody i waha się w granicach 1-2 godziny na jednym ładowaniu. Wyświetlacz LED informuje o stopniu naładowania baterii.

 


Zapewne użytkowanie urządzenia tylko w sytuacjach, gdy poczujemy się zagrożeni, ma swoje zalety, ale spełni zadanie tylko wówczas, gdy nadal zachowamy wszystkie środki ostrożności podczas wchodzenia do wody.

Urzędzie obecnie jest tematem kampanii Indiegogo. Planowana cena detaliczna 299 dolarów.

źródło: Indiegogo

zostaw komentarz