Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Starożytne wraki do nurkowania w Grecji

2 147

Jeśli twoje wakacyjne plany jeszcze nie uwzględniły tegorocznych nurkowań w Grecji, to może warto się zastanowić nad poszerzeniem listy atrakcji.

 

Obostrzenia spowodowane epidemią w znacznym stopniu wpłynęły na ruch turystyczny. Nic zatem dziwnego, że kraje zwiększają liczbę dostępnych atrakcji. Zapowiadana na 2021 rok przez greckie Ministerstwo Kultury zgoda, na udostępnienie do zwiedzania podwodnych antycznych atrakcji, wchodzi w życie niebawem!

 

Cztery starożytne wraki hitem podwodnych parków archeologicznych
Pierwsze dwa podwodne parki archeologiczne w Grecji zostaną otwarte dla odwiedzających już tego lata. Atrakcje znajdują się na wysepce Sapientza, naprzeciwko Methoni i w zatoce Navarino w regionie Pylos w południowo zachodniej części Mesenii.

Nowe podwodne antyczne atrakcje nie są jedynymi w Grecji. W 2019 roku do nurkowania udostępniono zatopiony pod koniec V wieku p.n.e. wrak, na którego pokładzie transportowano tysiące amfor. Peristera, odkryty w pobliżu Alonnisos, nadal zachwyca kolekcją amfor w większości nienaruszonych, ułożone warstwami na dnie, z czasem stały się częścią bogatego życia morskiego.
Wrak do dnia dzisiejszego skrywa tajemnice. Nadal nie ustalono przyczyn, z powodu których 4000 amfor wraz z innymi cennymi ładunkami spoczęło na dnie.

 

Jeszcze do niedawna płetwonurkowie na wodach greckich mogli zwiedzać stanowiska archeologiczne tylko w towarzystwie podwodnych opiekunów. Niedawne złagodzenie przepisów dotyczących nurkowania, zniosło ograniczenia głębokości, na których zwiedzanie stanowisk i  wraków starszych niż 50 lat,  jest możliwe bez przewodników.

 

Źródło: Greckie Ministerstwo Kultury

 

zostaw komentarz