Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Makalös Mars — największy galeon Bałtyku w 3D

2 939

W 1564 roku na Bałtyckich wodach króluje niezrównany galeon. Olbrzymi, XVI wieczny okręt wojenny, duma króla Szwecji Eryka XIV Wazy — postrach Bałtyku.

 

Podczas dwudniowej bitwy morskiej, jednej z wielu potyczek wojny siedmioletniej, okręt zostaje abordażowany, w wyniku czego staje w ogniu i eksploduje.

W wieczną podróż na dno Bałtyku Mars, niczym rozeźlony bóg, zabiera ze sobą większość załogi i ponad 300 dusz napastników znajdujących się wówczas na pokładzie.

 

447 lat później, w pobliżu szwedzkiej wyspy Öland znaleziono szczątki wraku. W 2011 roku Bałtyk,  który na co dzień skrywa skrzętnie swoje skarby, uchyla rąbka tajemnicy, flagowy okręt zostaje odkryty.

 

Wrak zostaje zidentyfikowany po herbie Wazów, który znajdował się na jednej z armat. Oględziny pozostałości wraku potwierdzają, że na pokładzie znajdowało się od 800 do 1000 mężczyzn.  Podczas badań, na spoczywającym na 75 metrach żaglowcu, szwedzcy nurkowie wraz z prowadzącym Richardem Lundgrenem, znajdują części szkieletów, duże pistolety, armaty. Odkryto także srebrne monety, kosztowności, szczątki broni i zbroi, w tym hełmy i miecze, skarby dawnych czasów.

 

Ze względu na głębokość zalegania żaglowca i trudne nurkowania w inwentaryzacji uczestniczyli wybrani nurkowe z różnych stron świata w tym Polak Tomasz Stachura.

 

W 2012 roku zakończono inwentaryzację i wydobyto część kosztowności. Położenie wraku jest utajnione, ze względu na pozostawione na wraku artefakty.

Materiał filmowy i nagrania, jakie zostały zebrane, wykorzystano m.in. do stworzenia modelu 3D wraku.

 

Zarówno animacja jak i zdjęcia robią niesamowite wrażenie, choć nie oddają nawet w połowie potęgi tego tak wspaniałego 80-metrowego, bardzo zniszczonego żaglowca.

 

 

Źródło: wiki, YouTube

Okres wojny siedmioletniej -1563-1570.

Makalös — niezrównany

zostaw komentarz