Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Jak długo żyją rekiny wielorybie?

1 584

Już teraz największe na świecie gatunki rekinów wielorybich mogą żyć w oceanie przez 130 lat.

 

Tak wynika z niedawno opublikowanego badania przeprowadzonego przez naukowców z Instytutu Badawczego Guya Harveya w Nova Southeastern, przy współpracy z programem badań nad rekinami na Malediwach.

 

Badania dotyczące dynamiki wzrostu starzenia się rekinów wielorybich przeprowadzono na terenie Republiki Malediwów, stosując unikatowe metody.

Według Camerona Perry’ego, absolwenta GHRI NSU: “To, co sprawia, że ​​jest to nowatorskie podejście, polega na tym, że w ciągu dekady wielokrotnie powtarzaliśmy nieinwazyjne podwodne pomiary żywych rekinów. 

Do tej pory takie badania nad starzeniem się i wzrostem wymagały pozyskiwania kręgów z rekinów wielorybich i liczenia pierścieni wzrostu, analogicznie do zliczania pierścieni drzewnych, w celu ustalenia wieku.

Nasza praca pokazuje, że możemy uzyskać informacje na temat wieku i wzrostu bez polegania na martwych rekinach złowionych w rybołówstwie.

To wielka zmiana. “

 

Badania prowadzono w pobliżu Południowego Atolu Ari, na Malediwach. Polegały na wielokrotnym pomiarze tych samych rekinów przez wiele lat. Było to możliwe, ponieważ wiele z tych rekinów powracało do ​​tego samego miejsca co roku lub co dwa lata, a poszczególne osobniki mogły być rozpoznawane dzięki unikalnym wzorcom punktowym.

 

Zebranie wyniki pomiarów modelowano, dzięki czemu odkryto że :

  • Rekiny wielorybie płci męskiej mogą żyć nawet 130 lat (co oznacza, że ​​niektóre rekiny wielorybie pływające po dzisiejszych oceanach urodziły się, gdy Emil Berliner zaprezentował skonstruowany przez siebie gramofon.)

  • Rekiny wielorybie mogą rosnąć średnio nawet do 19 metrów, czyli tyle ile ma długości autobus przegubowy.

“Im więcej dowiadujemy się o tych zwierzętach, ich dynamice wzrostu, dokąd się udają, jakie obszary mogą być dla nich  żłobkami, to może to pomóc w lepszym zrozumieniu ich historii życia, tego co jest niezbędne do ukierunkowania działań ochronnych” – podsumował Cameron Perry.

 

Finansowany przez fundację “Guy Harvey Ocean Foundation” , GHRI NSU pracuje nad innymi badaniami, które mogą dostarczyć niezbędnych informacji dla lepszego zrozumienia, ochrony, monitorowania i skutecznego zarządzania populacjami rekinów.

 

źródło: Instytut Badawczy Guya Harveya

zostaw komentarz