Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Nowa książka Davida Doubileta – mistrza fotografii podwodnej

10 579

Przepiękne podwodne zdjęcia Davida Doubileta towarzyszą nam od wielu lat na łamach najpoczytniejszych magazynów podróżniczych.

 
Nowojorski fotograf mający za sobą ponad 27 000 godzin spędzonych pod powierzchnią mórz i oceanów na swoich niewiarygodnych zdjęciach udokumentował wszystko; od rekinów i płaszczek na Karaibach po góry lodowe i szczenięta fok w północnej Kanadzie, za każdym razem pokazując nam piękno naszych dwóch światów nad i pod wodą.
 
 
Najnowsza książka „Two Worlds: Above and Below the Sea”

To pierwsza od ponad 20 lat tak duża publikacja. Na jej karatach zobaczymy niesamowitą kolekcję ujęć zrobionych podczas wspaniałej podróży fotografa poprzez wodny świat, zakres ten obejmuje Galapagos do Morza Czerwonego, lodowate wody Oceanu Antarktycznego do tropikalnej Wielkiej Rafy Koralowej. Piękne i intrygujące prace Doubileta to nie tylko wspaniała strawa dla oczu i ducha, ale i przesłanie w rosnącej liczbie ważnych pytań o ochronę naszego ekosystemu.

 
Mistrz fotografii podwodnej oddaje w nasze ręce nie tylko to, co piękne w podwodnym świecie, jak sam pisze we wstępie do książki: „Patrząc wstecz, zdaję sobie sprawę, że zdjęcia świadczą o cudzie, pięknie, utracie i, mam nadzieję, odporności naszych oceanów”. –  kontynuuje – „Teraz fotografuję z poczuciem celu, pilności i, tak, poezji. W mojej głowie i sercu kluczowe jest stworzenie obrazu wykraczającego poza dziennikarstwo, stworzenie obrazu sięgającego do sfery sztuki. Jeśli stracimy poczucie nadziei i magii w morzu, stracimy wszystko”.
 
Niektóre ze zdjęć Doubileta ukazują degradację środowiska, jakiego doznał świat morski podczas jego kariery. Na jednej z rozkładówek w książce umieszczone zostały dwie fotografie zrobione w Tumon Bay Marine Preserve na Guam w 2005 i 2017 roku; wczesne ujęcie pokazuje kolorową rafę, późniejszy obraz widzimy już tylko w popielatych i szarych barwach, powstałych w wyniku bielenia koralowców. Są też obrazy zanieczyszczenia, takie jak wstrząsające zdjęcie plastiku oceanicznego u wybrzeży Filipin.
 
 
Premiera książki „pół na pół”

Oficjalna premiara „Two Worlds: Above and Below the Sea” zaplanowana została na 27 października. W wydanej w twardej oprawie pozycji znajdziemy na 128 stronach 80 niesamowitych obrazów. Zdjęciom towarzyszy wstęp Kathy Moran, zastępcy dyrektora ds. fotografii magazynu National Geographic, z posłowiem Kathryn D. Sullivan, amerykańskiej geolog i byłej astronautki NASA.
 
„Two Worlds: Above and Below the Sea” to pozycja obowiązkowa dla każdego miłośnika fotografii.  dostępna w cenie 49,95 Euro, w dużych księgarniach również internetowych, a podpisane przez autora egzemplarze będzie można nabyć u wydawcy  Phaidon.
 
Więcej informacji:  Phaidon
 
 
zostaw komentarz