Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Nurkowanie na Kubie

11 545

Na Kubie jest wiele ciekawych miejsc do nurkowania, które można zwiedzać w prosty sposób – wynająć samochód i dojeżdżać do nich. Dotyczy to praktycznie wszystkich miejsc poza wyspami Cayo Largo, Isla de la Juventud i Jardines de la Reina. Zwłaszcza w sezonie głównym zalecane jest z góry zarezerwować samochód, zakwaterowanie i nurkowanie, ale to nie konieczność.

Maria la Gorda

Bardzo popularne miejsce nurków europejskich, położone w parku narodowym Guanahacabibes z nietkniętą przyrodą na zachodzie Kuby.

[/emaillocker]

Według starej legendy w zatoce znajdowała się baza piratów karaibskich, o którą troszczyła się piękna oberżystka Maria. Z biegiem lat śliczna Maria przybrała trochę na wadze i stąd nazwa (la Gorda – gruba). Rafy koralowe w okolicy Maria la Gorda – Ensenada de Corrientes należą do jednego za najbardziej chronionych biotopów na Kubie. Już od głębokości 5 metrów można zobaczyć poszczególne formacje koralowe z bogatą fauną ponad dwudziestu gatunków koralowców (głównie gorgonie) i wiele małych i średnich ryb. W skalnych otworach można często zaobserwować kraby i zielone mureny.

W miarę zwiększania głębokości poszczególne bloki koralowe łączą się w łańcuchy tworzące dziwaczne kształty – ściany i góry splecione z kanałów i tuneli. Tutejsze ściany koralowe są bogato zdobione w bardzo atrakcyjne dla nurków struktury – wąwozy, dziury i jaskinie, w których można obserwować piękne kolonie czarnych korali, duże grzyby i gorgonie dorastające do 2 metrów wysokości. Z przepływających ryb najczęściej można spotkać barakudy, różnego rodzaju ostroboki, lucjany i płaszczki.

Jaskinie w Zatoce Świnek (też Świń)
Choć dla większości Kubańczyków jest miejscem słynnego zwycięstwa nad inwazyjnymi siłami emigrantów kubańskich starających się obalić władzę Fidela Castra, dla nurków to przede wszystkim miejsce dziesiątek kilometrów zatopionych jaskiń. Powstały dawno temu przez oddziaływanie wody deszczowej przepływającej przez miejscowe wapienie koralowe wzdłuż szczelin tektonicznych. Jaskinie znajdują się w obszarze pomiędzy Playa Larga i Playa Giron.

zostaw komentarz