Magazyn nurkowanie, podróże, biologia morska, ekologia, fotografia podwodna i sporty wodne

Pierwsze informacje z badań prowadzonych w głębokich wodach Morza Koralowego, z miejsc nigdy wcześniej niebadanych.

A striking image of Hollardia goslinei. This is a species of deepwater spike fishes native to Hawaii. ROV footage of this species occurring in Australia puts it very far away from its known 'home' range.
426

- Ad -

Australijscy naukowcy ze Schmidt Ocean Institute odkryli najgłębiej żyjące twarde koralowce na wodach wschodniej Australii, zaobserwowali ryby w regionach, w których nigdy wcześniej ich nie znaleziono, i zidentyfikowali 10 nowych morskich gatunków ryb, ślimaków i gąbek.

 

Statek badawczy Falkor spędził 46 dni w jednym z największych obszarów chronionych na świecie, Coral Sea Marine Park.
Podczas badań mapowano dno morskie i nagrywano materiały wideo w głębokich warstwach oceanu do 1600 metrów głębokości. Wyprawa pod przewodnictwem dr. Robina Beamana z James University pozwolą lepiej zrozumieć fizyczne i długoterminowe zmiany, jakie zachodzą na głęboko położonych rafach.

Jest to również pierwsze badanie przy użyciu podwodnego robota, który przesyłał strumieniowo wideo 4K w czasie rzeczywistym.

 

Osprey Reef to atol leżący po północno-zachodniej stronie płaskowyżu Queensland w parku morskim Coral Sea w Australii. Osprey Reef ma kształt owalny, wymiary 25 na 12 kilometrów i obejmuje około 195 kilometrów kwadratowych. Nowo opublikowane dane Falkor odwzorowane wokół bardziej stromych boków.

 

Podwodny robot dotarł na dno morskie do 30 dużych atoli koralowych, i umożliwił obejrzenie podwodnych kanionów, pol wydmowych, głęboko usytuowanych raf i osuwisk. Zmapowano ponad 35 500 kilometrów kwadratowych dna — obszar większy niż połowa Tasmanii, przekształcając Płaskowyż Queensland z jednego z najmniej zmapowanych w jeden z najlepiej odwzorowanych obszarów australijskiego siedliska morskiego.

 

Hollardii goslinei. Gatunek głębinowych ryb kolczastych pochodzących z Hawajów. Zdjęcia ROV tego gatunku występującego w Australii bardzo daleko od jego znanego „domowego” zasięgu.

 

Zebrano ponad 91 godzin nagrań wideo w wysokiej rozdzielczości, na których nie zaobserwowano oznak bielenia koralowców poniżej 80 metrów.

 

„Wiemy, że płytsze odpowiedniki koralowców przechodzą obecnie swoje trzecie masowe bielenia, więc jest to nieoceniony wgląd dla naukowców i menedżerów, aby dowiedzieć się, jak głębokie jest to bielenie”, powiedziała dr Jyotika Virmani, dyrektor wykonawczy Schmidt Ocean Institute. „Należy jednak zauważyć, że odkryte koralowce są wyspecjalizowane w tych głębokich siedliskach i nie występują na płyciznach.

 

Niektóre siedliska o łagodnym nachyleniu miały pola twardych koralowców, zdominowane przez rodzaj Leptoseris. Ogromne polaz tych koralowców znane są z miejsc takich jak Kanał Au'au na Hawajach, ale nigdy nie były zaobserwowane na Morzu Koralowym, aż do najnowszych badań.

 

Niektóre siedliska o łagodnym nachyleniu miały pola twardych koralowców, zdominowane przez rodzaj Leptoseris. Ogromne pola tych koralowców znane są z miejsc takich jak Kanał Au'au na Hawajach, ale pola te nigdy nie były obserwowane na Morzu Koralowym aż do tych nurkowań.

 

14 historycznych nurkowań głębinowych zakończonych SuBastian pomogło także znacznie lepiej zrozumieć głębokość i preferencje siedliskowe społeczności raf koralowych na Morzu Koralowym.

 

 

Różnorodne życie, w tym koralowce i bardzo rzadki Astrosarkus, przylegają do skarpy na głębokości 120 m w pobliżu rafy Lihou w parku morskim Coral Sea.

 

źródło: schmidtocean

zostaw komentarz

- Ad -