Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Powstanie podwodne muzeum dla wraku statku Amsterdam

7 747

Zaprezentowano plany muzeum, które powstanie wokół XVIII wraku statku. 

Zachowanie pozostałości 40-metrowego wraku statku, stało się inspiracją do zaprojektowania specjalnego, innowacyjnego muzeum. To niesamowity i bezprecedensowy projekt, który zostanie poprzedzony innym równie ciekawym.

 

Wrak spoczywający dotychczas w dnie u wybrzeży Hastings zostanie podniesiony i odtransportowany do portu w Amsterdamie. Na miejscu zostanie zbudowane wokół niego podwodne muzeum, które pozwoli na zabezpieczenie szczątków, i umożliwi odwiedzającym obserwowanie badań archeologicznych.

 

Statek handlowy Amsterdam wchodził w skład Holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej.

W styczniu 1749 roku uległ uszkodzeniu na kanale La Manche, u brzegów Hastings. Kapitan wraz z 330-osobową załogą bezpieczne dotarli do brzegu, i zeszli na ląd, natomiast statku nie udało się uratować.

Wraz z ładunkiem pochłonięty przez kilka metrów piasku, spoczywa tam o dziś. Niski przypływ wody w 1969 roku, uwidocznił wrak zapomnianego dotąd statku. Ze względu na swoje położenie jest trudno dostępny. Od ponad czterdziestu lat trwają próby dokładnego zbadania jego zawartości.

 

Zdaniem ekspertów, jest cennym wykopaliskiem, i najlepiej zachowanym statkiem holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej do naszych czasów. Stanowi wgląd w holenderską historię morską.

 

Rys Grafika przedstawiająca stocznię VOC w Oostenburgu w Amsterdamie. z 1750 roku. Na pierwszym planie dwie pochylnie. Źródło/ wiki, Archiwa miejskie w Amsterdamie

 

Postępująca pod wpływem prądów morskich erozja, przyczyniła się do przyśpieszenia decyzji dotyczących sprowadzenia statku, z powrotem do jego portu macierzystego. 

 

W pierwszej fazie projektu 40-metrowy wrak zostanie wydobyty za pomocą doku ratunkowego z ruchomego dna morskiego. Następnie przy zachowaniu dotychczasowych warunków, w których przebywał, czyli w piasku i wodzie z miejsca podniesienia, zostanie przetransportowany w specjalnym basenie ochronnym. Po zadokowaniu w porcie macierzystym wrak stanie się centralnym punktem, wokół którego powstanie podwodne muzeum.

 

Obudowanie Amsterdamu pozwoli na stworzenie nie tylko podwodnego muzeum dla zwiedzających.

Ma to być również miejsce, gdzie archeolodzy będą mogli na bieżąco prowadzić prace badawcze. Ściany wyłożone szkłem pozwolą zwiedzającym na podziwianie nie tylko wraku z każdej strony, lecz także na obserwowanie  pracujących pod wodą archeologów. Muzeum ma stać się zarówno placówką wystawienniczą, jak i badawczą.

Projekt powstał na zlecenie fundacji VOC Ship Amsterdam pod kierownictwem archeologa Amsterdamu Jerzego Gawrońskiego, przy współpracy ZJA, firmy inżynieryjnej Mammoet i VEKA Shipyards.

Otwarcie muzeum planowane jest na 2025 rok.

 

Źródło: ZJA, wiki, Facebook

zostaw komentarz