Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Przewidywana prognoza pogody dla parku morskiego – słoneczna z możliwością podwodnego tornada

645

Zwiedzając świat pod powierzchnią wody, przyzwyczailiśmy się już do stwierdzeń opisujących widoki w stylu niesamowite! Zdumiewające! Tajemnicze!

 

Te ochy i achy powinny być przeznaczone raczej dla początkujących adeptów podwodnych przeżyć. Okazuje się jednak, że przyroda może, i robi to z premedytacją, zaskoczyć nawet wytrawnych badaczy.

 

Podczas podwodnej transmisji  „na żywo” ze zdalnie sterowanego ROVa w pobliżu Queensland, naukowcy ze Schmidt Ocean Institute byli świadkami zdumiewającego zdarzenia.

 

W trakcie omawiania przez geologa morskiego Robina Beamana widocznych na obrazie video koralowców i stworzenia zwanego „piórem morskim” w kadrze pojawiło się dziwne zjawisko przypominające niewielkie tornado!

 

Po wielu głosach zdziwienia i zdumienia zaskoczonych naukowców Beaman zauważył, że zjawisko przypomina  „burzę denną”.  Mianem takim można opisać fale, które przemieszczając się, tworzą przy dnie turbulencje. Wirująca formacja po chwili rozproszyła się, zostawiając jednak ślad w dnie morskim. O ile sam fakt udało się w miarę nazwać, to już przyczyna zjawiska pozostaje nieznana.

 

 

Zaglądając pod powierzchnię wody czy to nurkując, czy też podróżując z pomocą pojazdów podwodnych, musimy się liczyć z tym, że życie po drugiej stornie może nas zaskoczyć, a im głębiej, tym więcej niezbadanych zagadek czeka na rozwiązanie. Tak jak „tornado bentosowe”, które jest doskonałym przykładem tajemnicy czającej się w głębinach.

 

 

źródło: Schmidt Ocean Institute

zostaw komentarz