Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Szkodliwy wpływ niektórych składników filtrów słonecznych na życie morskie

48

Filtry przeciwsłoneczne, których używamy, mają bardzo duże znaczenie, chroniąc i zapobiegając poparzeniom słonecznym i rakowi skóry. Niestety, niektóre ze składników nie są obojętne dla stworzeń zamieszkujących wody mórz i oceanów, mają bowiem duży wpływ na niszczenie raf koralowych.

 

Według wielu badań, w wodach oceanów corocznie pozostawiamy około 14 000 ton filtrów przeciwsłonecznych.
Związki chemiczne stosowane w filtrach zawierających oksybenzon i oktokarboksyl, to te najbardziej znane ze swojego szkodliwego wpływu na koralowce. Stan Hawajów niedawno zakazał stosowania filtrów przeciwsłonecznych zawierających te dwa chemikalia, ustawą, która ma wejść w życie w styczniu 2021 roku.

 

Kolejnym związkiem, który możemy znaleźć w kosmetykach, takich jak lakiery do włosów i odżywki, a także filtry słoneczne to oktokrylen (OC). Według naukowców OC gromadzi się na rafach jako estry kwasów tłuszczowych, które są toksyczne dla organizmów morskich.

 

Aby dowiedzieć się, jak duży wpływ ma stężenie tych związków, naukowcy przebadali korale wystawione na działanie OC w różnych stężeniach siedem dni. Okazało się, że koralowiec był wrażliwy na związek w stężeniu 50 mikrogramów na litr, jest to wartość 10 razy wyższa niż stężenia na rafach w oceanie. OC zgromadzone w koralu zakłócało metabolizm organizmu. Zespół naukowców wykrył również zwiększone poziomy acylokarnityn w eksponowanych koralach, które są wytwarzane w warunkach nieprawidłowego metabolizmu kwasów tłuszczowych i dysfunkcji mitochondrialnej. Według badaczy, pomiary poziomu OC w oceanie mogły być wcześniej zaniżone, ponieważ nie uwzględniały poziomu estrów kwasów tłuszczowych, które mają największy wpływ na niszczenie raf koralowych.

 

źródło: Amerykańskie Towarzystwo Chemiczne

zostaw komentarz