Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Wrak rosyjskiego okrętu na dnie bezodpływowego, słonego jeziora, leżącego na Wyżynie Armeńskiej.

525

Osiemnaście miesięcy badań prowadzonych przez zespół tureckich nurków, nagrodzone zostało znalezieniem wraku rosyjskiego okrętu wojskowego, w największym na świecie jeziorze sodowym.

 

Akdamar
Okręt wojskowy, zbudowany w 1915 roku przez Rosjan, służący do przewozu amunicji i ładunków, w czasie I Wojny światowej. Okręt  pełnił na jeziorze Van rolę transportowca. Po odejściu wojsk radzieckich, przez ponad 30 lat, nadal służył jako jednostka do przewożenia suchych ładunków i zwierząt gospodarskich, aż do 1958 roku do zatonięcia podczas burzy.

Był jednym z trzech transportowców wybudowanych w stoczni w Tatvan. Pierwsza z jednostek została zniszczonya w pożarze podczas wycofywania  się wojsk radzieckich z Turcji, druga zaginęła.

Podwodny przegląd 
Czterdziestometrowa jednostka znajduje się na głębokości około 23 metrów. Według badaczy z podwodnego towarzystwa badań Van, podczas oględzin wraku, stwierdzono, iż okręt jest stosunkowo mało uszkodzony, a wszystkie jego części, w tym sterówka, pozostają nienaruszone. Nazwa statku „Akdamar-Tatvan” jest widoczna na jego pokładzie.

Jezioro Van
Jezioro Van jest endoreicznym, największym i najgłębszym jeziorem w Turcji. Znajduje się na Wyżynie Armeńskiej. Jest również największym na świecie jeziorem sodowym o bardzo silnie zasadowym pH 9,8. Na jego dnie odkryto największe znane jak dotąd wapienne kolumny. Stromatolity o wysokości 40 metrów zostały utworzone przez sinice .

źródło: milliyet

zostaw komentarz