Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Amfory odkryte na wraku z epoki bizantyjskiej

19 011

Odkryty w pobliżu małej greckiej wyspy Samos wrak, poddawany jest badaniom archeologicznym.

 

Fot.: Greckie Ministerstwo Kultury

Wrak znajduje się w jednym z najbardziej stromych i niedostępnych obszarów, pomimo tego, prowadzone są na nim prace archeologiczne. Dotychczasowe badania ujawniły, iż nie tylko sam wrak, ale i jego ładunek pochodzą z okresu między 480 a 520 r. Zdaniem przedstawicieli greckiego Ministerstwa Kultury, zarówno 15 amfor, które zostały wykopane z piasku w pobliżu szczątków, jak i drewniany szkielet statku, są w wyjątkowo dobrym stanie.  Zachowanie do naszych czasów w tak dobrej formie, możliwe było dzięki ograniczonej zawartości tlenu w dolnych warstwach wraku, które zostały zasypane zmiażdżonymi szczątkami zapadającego się statku.

Fot.: Greckie Ministerstwo Kultury

Podczas badań archeologicznych, prowadzonych przez ostatni rok,  udało się usunąć piasek i gruz z wraku. Zaowocowało to odkryciem amfor, z których część może pochodzić z okolicznych obszarów. Styl jednej z nich nawiązuje do Synopy, miasta nad Morzem Czarnym, natomiast sześć innych naczyń pochodzi z Krymu i Heaclea Pontica nad Morzem Czarnym. Część znalezionej ceramiki związana jest z Foçai w Azji Mniejszej.

Tak duży przekrój odnalezionych elementów ceramiki odzwierciedla ekspansywną politykę handlową bizantyjskiego cesarza Anastazego I, panującego w czasach, z których pochodzi wrak.

Prace badawcze prowadzone pod kierunkiem archeologa Giorgosa Koutsouflakisa będą kontynuowane przez najbliższy rok. W skład zespołu wchodzi 25 nurków, wśród których są m.in. studenci, archeolodzy, fotografowie. Łącznie podczas podwodnych wykopalisk wykonano blisko 300 nurkowań.

W wodach greckich spoczywa wiele wraków statków o ogromnej wartości historycznej. Niektóre z nich, jak choćby wrak Peristera pochodzącego z V wieku p.n.e., zostały udostępnione do zwiedzana. Nurkowie w towarzystwie przewodników mogą przyjrzeć się z bliska ogromnemu stosowi amfor, który rozciąga się po dnie morskim na długość 25 metrów.

 

Źródło:  Greckie  Ministerstwo Kultury

zostaw komentarz