Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Bermudy, drewniany szkuner sprzed 144 lat

1 979

Piękny, drewniany szkuner Bermudy, zatonął wiosną 1870 roku w Murray Bay na Grand Island. Podczas rejsu z ładunkiem rudy, trafił na wichurę, która mocno nadwyrężyła jego kadłub.

Pomimo szybkich napraw w doku, 45. metrowy szkuner pozostający w drodze, nadal nabierał wody. Zatonął  14 października, zabierając ze sobą 3 członków załogi.  120 ton rudy, znajdujące się  na wraku, było wystarczającą zachętą, aby wydobyć jednostkę i odciążyć z ładunku. 13 lat po zatonięciu  udało się podnieść jednostkę i odholować. Niestety, łódź nie dotarła do miejsca przeznaczenia, ponieważ w trakcie holu, spadły łańcuch zabezpieczające i wrak wrócił na dno. Wiadomo jedynie, że już bez ładunku. Do dziś pozostaje tajemnicą,  jak ruda została zabrana.

hmt_coriolanus_iwm_fl_24385_0
XIX-wieczny szkuner, pozostawał po wodą zapomniany, aż do 1960 roku. Spoczywał nienaruszony na 12 metrach głębokości w zatoce, chroniony przed niszczącym działaniem sztormowych fal  jeziora Superioru. Po 144 latach przebywania po wodą, wrak jest nadal w bardzo dobrym stanie.

 

Nie ma  olinowania, ale pozostałości po masztach nadal są widoczne. Trzy luki umożliwiają dostęp do ładowni, są  także dwie zejściówki. W pobliżu rufy jest duża kabina bagażowa. Pokład między lukami z przodu i z tyłu jest mocno uszkodzony. Prawdopodobnie zniszczenia spowodowane są próbami ratowania i wydobywania wraku.
 

zostaw komentarz