Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Dzikie ośmiornice obrzucają się mułem, algami, a nawet muszlami!

11 766

Naukowcy badający zachowanie dzikich ośmiornic u wybrzeży Australii dokonali niezwykłych obserwacji. Stworzenia te obrzucały się mułem, algami, a nawet muszlami.

 
 
Już w 2015 roku naukowcy pracujący u wybrzeży Australii zaobserwowali, iż zirytowane zbyt natrętnymi zalotami samice (irytację widać gołym okiem, ponieważ ośmiornica potrafi zmieniać kolor i fakturę swojej skóry w zależności od nastroju), rzucają w niedoszłych partnerów muszlami, kamieniami i rozmaitymi przedmiotami, jakie znajdą w zasięgu macek.
 
Badali materiały wideo przedstawiające te zwierzęta na wolności i odkryli, że samice są bardziej skłonne do rzucania przedmiotami niż samce. W jednym z przypadków, w grudniu 2016 r., jedna z samic rzuciła morskim materiałem 10 razy, przy czym pięć z nich uderzyło samca w sąsiedniej norze, który, jak powiedzieli naukowcy, próbował kilkukrotnie zainicjować z nią współżycie.
 

 

Ośmiornice obrzucają się mułem, glonami, a nawet muszlami wyrzucając resztki, które otaczają siedlisko.

 

Zwierzęta te zabierają złapaną zdobycz do swej jamy, gdzie mogą ją bezpiecznie skonsumować. Czasami chwytają więcej pokarmu, niż mogą spożyć, co powoduje, że jamę często otacza sterta odpadów martwych i niedojedzonych posiłków mięczaka. Siedzibę z ośmiornicą dzielą też często inne stworzenia jak: ryby, kraby, inne mięczaki i jeżowce. Niektóre przybywaj kuszone padliną, inne przeżyły zawleczenie przez ośmiornicę.

Zdaniem badaczy to samice częściej niż samce rzucały przedmiotami, jednakże z obserwacji wynika, iż istnieje istotny związek nie tylko pomiędzy płcią, ale i między kolorem stworzeń, a ich zachowaniem podczas rzucania. 

 

Przeglądając zebrane dane, naukowcy zauważyli, iż ośmiornice wykorzystują muszle, kamienie i muł, jak pociski, którymi obrzucają irytujące je inne zwierzęta. Zwykle jednak nie zawsze chodzi o to, by skrzywdzić innego osobnika, przypomina to raczej próbę ustanowienia „osobistej przestrzeni”, choć to również tylko przypuszczenia, ponieważ bardzo trudno określić, jakie mogą być ich cele. Odkryto również, że istnieje związek między kolorem stworzeń, a ich zachowaniem. Informacje te są zgodne z wcześniejszymi obserwacjami, łączącymi ciemniejsze ośmiornice z wyższym poziomem agresji.

 
mięczaki ośmiornice rzucające przedmiotami ze swojego otoczenia

Rzucanie przedmiotami jest bardzo rzadkim zachowaniem pośród zwierząt.

Przeprowadzone badania wskazują, iż ośmiornice należą do bardzo nielicznej grupy zwierząt, które obok naczelnych charakteryzują się takim zachowaniem. Chociaż nadal jest wiele pytań, na które nie znamy jeszcze odpowiedzi, to badanie to pokazuje, że ośmiornice są jednymi z nielicznych znanych zwierząt, które „rzucają” w taki sam sposób, jak ludzie. Zbierają i rzucają materiałami za pomocą ramion, a wykorzystują do tego celu strumień wody wyrzucany przez ich syfony.
 
mięczaki ośmiornice rzucające przedmiotami ze swojego otoczenia
Wizja artystyczna ośmiornicy rzucającej przedmiotami za pomocą syfonu/ Peter Godfrey-Smith
 
 
„Ośmiornice o jednolity m kolorze (ciemnym lub średnim) rzucały znacznie częściej z dużą siłą, podczas gdy te o „bladych i ciemnych oczach” rzucały rzadziej i z mniejszą siłą” – powiedział profesor Peter Godfrey-Smith, główny autor badań –  „Rzuty wykonywane przez ośmiornice o jednolitym ciele (zwłaszcza jednolite ciemne wzory) uderzają inne ośmiornice znacznie częściej niż te z wielobarwnymi wzorami ciała”.
 
Badania zostały opublikowane w journals plos.
Ośmiornice wyrażające swoje poglądy można zobaczyć w poniższym filmie.
 

 

zostaw komentarz