Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Jaki jest najlepszy sposób na poprawę nastroju?

3 014

Wyniki badań mówią bardzo wyraźnie, oglądanie filmów przyrodniczych poprawia nastrój i łagodzi nudę, ale to przebywanie pod wodą pośród bogactwa podwodnego życia, nawet wirtualnie, powoduje u ludzi wzrost szczęścia i przybliża do natury.

 

Zdaniem naukowców sceny z filmów dokumentalnych Davida Attenborough mogą pozytywnie wpływać na nasze nastawienie i poprawiać nastrój. Odczuwanie natury poprzez wirtualną rzeczywistość, może przynieść większe korzyści niż normalne oglądanie telewizji.

 

„Nasze wyniki pokazują, że zwykłe oglądanie przyrody w telewizji może poprawić nastrój ludzi i zwalczyć nudę” – powiedział autor badania Nicky Yeo z Uniwersytetu w Exeter.

 

Podczas badania naukowcy poddali próbie 96 uczestników, u których wywołano nudę. Ochotnicy oglądali film, w którym jedna osoba opowiada o swojej pracy w firmie dostarczającej materiały biurowe.

 

W następnym etapie ochotnicy oglądali sceny z podwodnej rafy koralowej, na trzy różne sposoby: na ekranie telewizora, za pomocą zestawu słuchawkowego HTC Vive VR z użyciem wideo 360 stopni i w zestawie słuchawkowym HTC Vive VR wyświetlającym grafikę generowaną komputerowo.

 

 

Celem tak różnorodnego odbioru było zaprezentowanie uczestnikom „dynamicznej podwodnej sceny” z barwnym życiem w postaci kolorowych rybek, rafy koralowej i żółwi.

Dwie pierwsze metody  wykorzystywały materiał BBC z serii Blue Planet II, z którego część scen nigdy nie była publicznie transmitowana.

W trzecim przypadku wygenerowano komputerowo podwodne sceny o nazwie „The Blu”, podczas których uczestnika umieszcza się na pod wodą pośród korali, ukwiałów i małych kolorowych rybek rafowych.

 

Nie od dziś wiadomo, że podwodne sceny dobrze przekładają się na wzrost pozytywnych emocji i są regularnie wykorzystywane na wielu płaszczyznach do poprawy nastroju.

Badanie miało na celu odkrycie dodatkowych bodźców o potencjale terapeutycznym.  Wyniki badań okazały się bardzo owocne. Wszystkie metody minimalizowały negatywne uczucia, takie jak smutek, czy nuda, ale „interaktywne” doświadczenia VR doprowadziły do wzrostu pozytywnych uczuć, takich jak szczęście, i poczucie więzi z naturą. 

„Ponieważ ludzie na całym świecie mają ograniczony dostęp do środowisk zewnętrznych z powodu kwarantann Covid-19, badanie sugeruje, że programy przyrodnicze mogą stanowić przystępny sposób na skorzystanie przez populacje z dawki cyfrowej natury”.

 

Jak udowadniają naukowcy, pozostaje nam tylko przebywać jak najczęściej  w kontakcie z naturą,  a dla tych, którzy jeszcze nie nurkują, pozostaje  podwodny świat w wersji wirtualnej. 

Badanie zostało opublikowane w Journal of Environmental Psychology.

Źródło: sciencedirect

zostaw komentarz