Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Muzealny okręt podwodny USS Clamagore kolejnym miejscem do nurkowania na rafie

3 961

Ostatnim miejscem spoczynku okrętu podwodnego USS Clamagore  z czasów II wojny światowej, po ponad 30 latach ekspozycji w muzeum, niebawem staną się rafy Vermilion.

 

Muzeum Marynarki Wojennej Patriots Point sprawuje  pieczę na lotniskowcem USS YORKTOWN, Niszczycielem USS LAFFEY, trzema Acre Vietnam Experience, 28 samolotami historycznymi i okrętem podwodnym USS CLAMAGORE, który niebawem stanie się elementem krajobrazowym rafy.

 

Poszukiwania firmy mogącej zająć się oczyszczeniem i kontrolowanym zatopieniem jednostki rozpoczęto już w 2011 roku. Nie udało się wówczas zebrać wystarczających funduszy do przeprowadzenia operacji. Jednakże w ubiegłym roku Patriots Point otrzymało jednorazową dotację w kwocie 2,7 miliona dolarów, pozwalającą na relokację okrętu. 

 

USS CLAMAGORE będzie pierwszym podwodnym okrętem na sztucznej rafie znajdującej się w New Jersey, położonej około 50 kilometrów na południowy wschód od zatoki Winyah. Na rafie, na głębokości około 36 metrów spoczywa już  statek towarowy. Stowarzyszenie Ochrony Przybrzeżnej Południowej Karoliny niedawno pomogło również sfinansować zatopienie holownika o długości 29 metrów.

 

Na dzień dzisiejszy nie ma jeszcze ustalonego terminu, kiedy USS Clamagore wyruszy w swój ostatni rejs. Wiadomo jedynie, że Clamagore zostanie przetransportowany do stoczni w celu usunięcia wszystkich niepotrzebnych elementów i oczyszczenia okrętu, przed rozpoczęciem sezonu huraganów 2021.

 

fot.: wiki

USS Clamagore (SS-343) – zbudowany w stoczni Electric Boat amerykański okręt podwodny klasy Balao, z drugiej wojny światowej. Zaprojektowany w konstrukcji częściowo dwukadłubowej, wyposażony w kadłub sztywny ze stali o zwiększonej ciągliwości i wytrzymałości celem zwiększenia testowej głębokości zanurzenia do 122 metrów. Uzbrojony w 24 torpedy Mark XIV, sześć wyrzutni torpedowych na dziobie oraz cztery na rufie. Układ napędowy tworzą cztery generatory elektryczne Diesla oraz cztery silniki elektryczne o mocy 2740 shp, napędzające dwa wały napędowe ze śrubami.

Okręt podczas II wojny światowej operował na Pacyfiku. Wycofany ze służby w 1975 roku a w 1981 roku został przydzielony jako obiekt historyczny do Patriots Point. Obecnie  jest jedynym ocalałym okrętem podwodnym typu GUPPY III w Stanach Zjednoczonych. 

Wyporność:

 na powierzchni – 1550 ton

 w zanurzeniu – 2460 ton

Wielkość:

długość –  95 metrów

szerokość –  8,31 metra

Zanurzenie:
testowe  – 122 metry

 

źródło: Patriots Point, Wiki

 

zostaw komentarz