Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Najcierpliwsza Mama w przyrodzie wysiaduje jaja 4,5 roku

173

Graneledone boreopacifica, najdłużej wysiadująca młode ośmiornica.

Podczas podwodnych badań naukowcy z Monterey, z instytutu MBARI, odkryli ośmiornicę przyczepioną do skalnej półki na głębokości 1400 metrów. Głowonoga, Graneledone boreopacifica, zaobserwowano wówczas, w tym miejscu po raz pierwszy, pomimo wcześniejszych badań tu prowadzonych.

Od momentu znalezienia Graneledone boreopacifica, naukowcy przez ponad 4, 5 roku, przeprowadzali w tym miejscu badania jeszcze 18 razy. Za każdym razem sprawdzali obecność ośmiornicy.

W trakcie obserwacji analizowali na bieżąco stan samicy, opiekującej się jajami. Nigdy nie widzieli, by matka opuszczała jaja lub jadła. Z czasem zaczęła tracić wagę jej skóra stała się luźna i blada, natomiast prześwitujące jaja wzrastały. W pewnym momencie można już było zobaczyć wewnętrzny rozwój młodych ośmiornic. Jaja Graneledone boreopacifica mają kształt łezki i wielkości małych oliwek.

Najcierpliwsza Mama w przyrodzie wysiaduje jaja 4,5 roku 1
Przez cały czas trwania rozwoju, młode znajdujące się wewnątrz jaj, wymagają bardzo dużego i stałego natlenienia. Samica musi więc stale dostarczać świeżej, natlenionej wody morskiej, osłaniać przed osadami i chronić przed drapieżnikami.

Najcierpliwsza Mama w przyrodzie wysiaduje jaja 4,5 roku 2

We wrześniu 2011 roku badacze zeszli pod wodę, aby sprawdzając czy ośmiornica nadal przebywa w tym samym miejscu.Po miesiącu powrócili, lecz samicy już nie było. Zbadano pozostałości po jajach, oceniono, że matka wysiadywała około 160 młodych.

Młode ośmiornice dzięki temu, że spędzają tak długi okres czasu w jajach, od momentu wyklucia się, są w pełni zdolne do przetrwania i polowania na małą zdobycz. Świeżo wyklute, są przy tym większe i lepiej rozwinięte, niż młode innych ośmiornic czy kalmarów.

Najcierpliwsza Mama w przyrodzie wysiaduje jaja 4,5 roku 4
Większość ośmiornic i kałamarnic żyje do około dwóch lat. Badacze sugerują, że Graneledone boreopacifica jest prawdopodobnie jednym z najdłużej żyjących głowonogów.

info: Monterey Bay Aquarium Research Institute (MBARI)
fot.: wikipedia

zostaw komentarz