Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Nowe rozwiązania do walki z piractwem morskim

27

Dzisiejsze statki wyposażone są w systemy radarowe, które pozwalają na identyfikację dużych jednostek w celu zapobiegania kolizji.

Niestety systemy te nie zawsze działają dobrze, np. podczas wykrywania niewielkich jednostek pływających, tzw. skifów – małych, szybkich łodzi rybackich często używanych przez piratów. W takich sytuacjach najlepiej sprawdza się WatchStander. System radarowy, zaprojektowany tak, aby lokalizować małe łodzie, i zniechęcić do ataku.
System, ten wykorzystuje radar zamontowany po obu stronach statku, do skanowania otaczającej wody i wyszukiwania małych obiektów, Może też automatycznie alarmować i dozować środki zaradcze, aby powstrzymać przypływające statki.
WatchStander używa fal radiowych krótszej długości, co pozwala na wykrywanie mniejszych jednostek pływających, znajdujących się w promieniu do 3,2 km.  Za pomocą oprogramowania, opracowanego w Laboratorium Badań Stosowanych w Penn State University, możliwe jest również śledzenie tych łodzi.
Nowe rozwiązania do walki z piractwem morskim 1

Widok z kamery WatchStander, wraz z odczytem z radaru – widoczny obraz podczas śledzenia podejrzanych statków
Jeśli załoga obcego statku zostanie uznana przez WatchStander jako „niebezpieczna”, wówczas system alarmów wizualnych i dźwiękowych, a także wysokiej intensywności światło służące do dezorientacji potencjalnych  piratów, zostaną wykorzystane jako element zaskoczenia.
Jeżeli załoga statku,  pomimo ostrzeżeń dźwiękowych i świetlnych, nadal będzie zbliżała się, reflektor przejdzie w tryb stroboskopowy, który jest bardziej uciążliwy. Następnie, zostaną wdrożone inne metody ochronne.
Miejmy nadzieję, że sytuacje, takie jak ta w Sierra Leone, w porcie Freetown, 5 maja, gdy dwóch piratów uzbrojonych w noże weszło na pokład i wzięło zakładników, tylko po to, aby ukraść kilka lin cumowniczych i zniknąć w ciemnościach, będą coraz rzadsze.
źródło:watchstander.com
zostaw komentarz