Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Odkryto tajemnicę miejsca przyciągającego żarłacze białe

Hermanus Backpackers
1 462

Intrygująca naukowców przez lata tajemnica pustej przestrzeni oceanu, skłaniająca te przepiękne drapieżne zwierzęta do przebycia nawet tysiąca kilometrów, została rozwiązana.

 

Misja badawcza złożona z naukowców z pięciu instytucji odwiedziła niesamowity zakątek świata żarłaczy białych. Nazywany “White Shark Cafe”, obszar wodny o promieniu 250 kilometrów, oddalony o około 2000 kilometrów na wschód od Hawajów, według badań jest tajnym legowiskiem wielkich białych rekinów.

 

Badania prowadzone były od wiosny ubiegłego roku. Pozwoliły na obserwacje i odpowiedź na pytanie, co przyciąga żarłacze białe do głębokiej pustki w oceanie.

Systematycznie powtarzające się wędrówki rekinów na środkowy Pacyfik, od wybrzeży Kalifornii i Meksyku intrygowały naukowców już wiele lat temu. Nie tylko dlatego, że miejsce jest stosunkowo daleko, ale też z powodu braku występowania tam pożywienia, które preferują mięsożercy.

 


Zobacz także:

Geny rekina grenlandzkiego kluczem do długowieczności?

 


Okazuje się, że zamiast pustki, jak oceniali to do niedawna badacze, miejsce to obfituje w niesamowitą ilość pożywienia. Badania prowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Stanforda i Akwarium Monterey Bay pozwoliły na odkrycie ogromnej ilości maleńkich istot wrażliwych na światło, tak kuszących obfitością, że rekiny masowo pokonują co roku ocean, by się nimi żywić.

 

rekiny

 

Według badaczy główną powodem tej corocznej migracji rekinów jest niezwykła ilość kałamarnic i małych ryb, które wędrują w górę i w dół w mało zrozumiałej jeszcze przez naukę, głębokiej części oceanu, w rejonie otaczającym skraj całkowitej ciemności.

 

rekin żarłacz biały

Rekiny w podróży do “głębi obfitości” wykonują okresowe, głębokie nawet do 900 metrów nurkowania, co jest również zaskakującym odkryciem, biorąc pod uwagę, że duże ryby normalnie nie byłyby w stanie utrzymać wystarczającego ciepła, aby strawić jedzenie w tak zimnych głębinach przy tak wysokim ciśnieniu.

 

Gdy docierają do miejsca przeznaczenia późną zimą i wczesną wiosną, zwierzęta nurkują do 400 metrów pod powierzchnię w ciągu dnia i około 200 metrów w nocy.
W kwietniu samce rekina zaczęły zachowywać się zupełnie inaczej niż samice, poruszając się pojedynczo w górę i w dół w kształcie litery V nawet 140 razy dziennie. Z drugiej strony samice kontynuowały swoje poprzednie zachowanie, nurkując głęboko w ciągu dnia i płytko w nocy, powiedział Salvador Jorgensen, naukowiec z Monterey Bay Aquarium i jeden z liderów ekspedycji dla sfchronicle.

 

Naukowcy wciąż nie odkryli powodów odmiennych zachowań płciowych u rekinów.

źródło: futureoftheocean , montereybayaquarium

 


Zobacz także:

Podwodna anomalia na dnie Bałtyku, czy mamy w końcu wyjaśnienie?

 


 

zostaw komentarz