Magazyn nurkowanie, podróże, biologia morska, ekologia, fotografia podwodna i sporty wodne

Olbrzymie zgromadzenia humbaków, naukowcy szukają wyjaśnień

0 0

Naukowcy przeprowadzający od kilku lat systematyczne badania migracji wielorybów, niedawno zaobserwowali 22 przypadki gromadzenia się humbaków w grupach od 20 do 200 wielorybów, w trzech różnych miejscach u wybrzeży południowo-zachodniej części RPA.

  Autorzy badania opisują, że takie duże skupiska nie zostały zarejestrowane podczas żadnej z wcześniejszych wypraw badawczych. Zmiany tego typu zachowań mogą być spowodowane np. rosnącą liczbą ludności, co może prowadzić do nowych zachowań.    
“To dość niezwykłe,  zobaczyć je w takich dużych grupach”, powiedzał Gisli Vikingsson , szef działu badań wielorybów  morskich i słodkowodnych Instytutu Badawczego w Islandii.
  Naukowcy obserwowali żerowanie i migracyjne zachowania  Humbaków, zazwyczaj żywiących się krylem w oceanie południowym otaczającym Antarktydę latem, a potem płynących wodami północnym bardziej tropikalnymi do miejsca urodzenia i wychowywania młodych. W okresach badań jesienią 2011, 2014 i 2015 roku, naukowcy zaobserwowali nowe, coraz większe grupy żerowania wielorybów, przesunięte znacznie dalej na północ niż można by się spodziewać – w pobliżu RPA, zamiast w pobliżu Antarktydy. Istnieje wiele teorii dotyczących powstawania takich skupisk wielorybów. Naukowcy sugerują, że mogą być spowodowane zmianami w dostępności pożywienia. Badania zostały opublikowane w czasopiśmie PLoS ONE.
Reklama
zostaw komentarz

- Advertisement -