Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Phantom 4. DJI wprowadza na rynek nową generację inteligentnych dronów z kamerami

101

Nowy Phantom 4 wyposażony jest w system unikania przeszkód oraz funkcje inteligentnego śledzenia i uproszczonego sterowania.

Producent bezzałogowych statków powietrznych, wprowadził model Phantom 4, pierwszy ogólnie dostępny czterośmigłowy helikopter z kamerą (czyli „dron”) wykorzystujący wysoce zaawansowaną technologię obrazu i wykrywania, dzięki której każdy może łatwo wykonywać profesjonalne zdjęcia z powietrza.

Phantom 4 stanowi rozszerzenie poprzednich generacji słynnej linii Phantom od DJI i charakteryzuje się nowymi inteligentnymi systemami. Funkcje, takie jak Obstacle Sensing System (unikanie przeszkód), ActiveTrack (inteligentne śledzenie) oraz TapFly (uproszczone sterowanie) sprawiają, że sterowanie dronem oraz wykonywanie wspaniałych zdjęć jest bardzo proste.

System unikania przeszkód, udostępniony w Phantom 4, opiera się na dwóch skierowanych do przodu czujnikach optycznych, które skanują wszelkie przeszkody i automatycznie kierują statek tak, aby ominął przeszkodę, jeśli jest to możliwe, zmniejszając w ten sposób ryzyko kolizji i zapewniając jednocześnie niezmieniony kierunek lotu. Jeśli system zdecyduje, że statek nie może ominąć przeszkody, wówczas spowolni jego lot aż do zatrzymania i urządzenie będzie się unosić w powietrzu w miejscu, dopóki użytkownik nie zmieni jego kierunku. System unikania przeszkód zostaje aktywowany również wówczas, gdy użytkownik uruchomi w dronie funkcję „powrotu do domu”, aby zmniejszyć ryzyko kolizji podczas automatycznego lotu z powrotem do punktu startu.

djiphantom4-29

Dzięki funkcji ActiveTrack, Phantom 4 otwiera nowe możliwości, pozwalając użytkownikom na uruchomienie aplikacji DJI Go dla urządzeń z systemami iOS i Android poprzez dotknięcie obiektu na swoim smartfonie lub tablecie, co pozwala na łatwe podążanie za poruszającym się obiektem oraz utrzymywanie kamery skierowanej na ten obiekt. Idealnie uchwycone zdjęcia poruszających się biegaczy lub rowerzystów wymagają aktywowania trybu ActiveTrack w aplikacji.

djiphantom4-20

Phantom 4 rozpoznaje obrazy trójwymiarowe i korzysta z pamięci maszynowej do utrzymywania obiektu w kadrze, nawet wtedy, gdy obiekt zmienia swój kształt lub skręca podczas ruchu. Użytkownicy mają pełną kontrolę nad ruchami kamery w trybie ActiveTrack i mogą nawet poruszać kamerą wokół obiektu, gdy ten znajduje się w ruchu, ponieważ urządzenie automatycznie utrzymuje obiekt na środku obiektywu. Przycisk „pause” (pauza) na pilocie Phantom 4 umożliwia użytkownikowi przerwanie automatycznego lotu w dowolnym momencie i zatrzymanie drona w powietrzu.

Korzystając z funkcji TapFly w aplikacji DJI Go, użytkownicy, dwukrotnie klikając cel swojego drona na ekranie, mogą obliczyć optymalną trasę do celu, z uwzględnieniem wszelkich przeszkód na drodze. Po kliknięciu innego miejsca Phantom 4 gładko przejdzie do lotu w kierunku tego miejsca, sprawiając, że nawet początkujący użytkownik będzie wyglądał jak profesjonalista.

djiphantom4-26

Kamera Phantom 4, wciąż najlepsze na świecie urządzenie do przetwarzania obrazu 4K z powietrza, została ulepszona o wyższej jakości optykę zapewniającą wyższą ostrość w narożnikach oraz mniejszą aberrację chromatyczną. Phantom 4 posiada system transmisji wideo DJI LightBridge, dzięki któremu użytkownicy mogą na swoim smartfonie lub tablecie zobaczyć w czasie rzeczywistym i w jakości HD to, co widzi ich kamera w odległości do pięciu kilometrów (3,1 mili).

Kształt Phantoma 4, pozostający wciąż w stylu klasycznego czterośmigłowego helikoptera po raz pierwszy stworzonego przez DJI, został przeprojektowany. Na nowo podkreślono jego elegancję i gładsze, bardziej aerodynamiczne linie. Jego rama zawiera lekki rdzeń kompozytowy, aby zapewnić zwiększoną stabilność i bardziej zwrotny lot. Rdzeń obecnie posiada przeprojektowany przegub, który zapewnia większą stabilność i tłumienie drgań, a jego pozycja została zmieniona w celu uzyskania lepszego środka ciężkości oraz zmniejszenia ryzyka wchodzenia śmigieł w kadr.

Udoskonalenia w zakresie wydajności silnika, zarządzania energią i nowa inteligentna bateria wydłużyły czas lotu Phantoma 4 do 28 minut, co oznacza więcej czasu w powietrzu na profesjonalne zdjęcia i filmy.

DJI stworzyło Phantoma 4 z myślą o niezawodności, dodając nadmiarowe inercyjne jednostki pomiarowe(IMU) i podwójny kompas na pokładzie. Model ten wykorzystuje nowe śmigła typu push-a-lock, które są szybsze w montażu i bezpieczniejsze w locie.

„Tryb sportowy” Oprócz dodanych systemów i łatwości użytkowania, Phantom 4 został stworzony również do zabawy. Jego nowy
tryb pozwala zaawansowanym użytkownikom poczuć, czym są wyścigi dronów. W „trybie sportowym” Phantom 4 może lecieć z prędkością prawie 70 kilometrów na godzinę oraz wznosić się i opadać szybciej niż w innych trybach. Przyspieszenie i prędkość maksymalna drona w „trybie sportowym” sprawiają również, że może on szybciej dotrzeć do miejsc wykonania zdjęć oraz wykonywać zdjęcia i filmy, których wykonanie wcześniej było niemożliwe.

„Choć Phantom 4 jest łatwy w użyciu, nie zapominajmy, że jest to wysoce wydajny statek powietrzny z niezrównaną technologią DJI” – podkreśla Paul Pan, senior product manager.

Cena detaliczna Phantoma 4 wynosi  1,599 Euro. Dostępny od 15 marca 2016.

źródło: PAP,  DJI

zostaw komentarz