Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Powstaje pierwsze podwodne muzeum w Afryce Subsaharyjskiej

523

Trwają prace nad kenijskim muzeum, które powstaje w miejscu katastrofy statku w Ngomeni, historycznej wiosce rybackiej na północnym wybrzeżu.

 

Obecnie w rejonie wybrzeża zlokalizowane są 33 starożytne wraki statków, które zostały już udokumentowane, choć archeolodzy uważają, że będzie ich więcej. Muzeum będzie pełniło również rolę afrykańskiego centrum edukacyjnego archeologii podwodnej.

Mombasa ma 22 wraki statków, Malindi osiem, a Lamu trzy. Większość wraków wykonana została z drewna lub metali. Niektóre z nich transportowały kość słoniową, czy miedź. Ze względu na sprzyjające podwodne środowisko obiekty te są nadal nienaruszone ”- powiedział dr Caesar Bita, szef archeologii podwodnej w Muzeum Narodowym.

Na dzień dzisiejszy prezentowane są jedynie wystawy pozostałości wraków w Muzeum Narodowym w Kenii. W ramach programu narodowego „niebieskiej gospodarki” na rzecz zrównoważonego rozwoju gospodarczego, Kenia chce udostępnić zabytkowe wraki do nurkowania turystom.

Dla zwiedzających przewiduje się  przewodników, których zadaniem będzie czuwanie nad bezpieczeństwem nurkujących i oprowadzanie po wrakach.

Jednym ze sposobów zachowania tych artefaktów i przekształcenia ich w atrakcje turystyczne jest zabezpieczenie wraku i wyposażenie go w podwodne kamery, które przesyłają obrazy do odwiedzających nad poziomem morza. Biorąc pod uwagę dzisiejszą technologię, jest to możliwe, choć nieco kosztowne ”- powiedział Bita.

Archeolodzy podwodni z muzeum narodowego obecnie prowadzą poszukiwania na Oceanie Indyjskim, w okolicach Mombasy, Malindi i Lamu, celem udokumentowania większej ilości wraków statków, aby następnie zaplanować sposoby ich ochrony podczas wdrażania projektu.

„Przyjrzymy się spoczywającym na dnie wrakom i odniesiemy się do innych wyprodukowanych w tym okresie na całym świecie – mówi Wanyama – umożliwi to nam opracowanie oryginalnych szkiców statków.”

 

Zgodnie z ustawą, obiekty kwalifikujące się do uzyskania statusu podwodnego dziedzictwa kulturowego w Kenii, muszą mieć ponad 50 lat.

 

źródło: MNK

zostaw komentarz