Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

10 najciekawszych podwodnych rekordów zapisanych w księdze Guinnessa

979

Wielokrotnie spotykałam się z twierdzeniem, że nurkowanie to nie tylko sport, to również ciekawa forma relaksu. Możemy mieć w tej kwestii odmienne zdanie, ale nie da zaprzeczyć, że pomysłów do spędzania czasu wspólnie pod wodą, nam nie brakuje.

 

Wachlarz tematyczny jak widać,  chociażby w rozpiętości przedsięwzięć w księdze, jest dość szeroki, zatem przyjrzyjmy się tym ciekawszym, ale i niesamowitym, które pokazują, że granica naszej wyobraźni, w wymyślaniu wspólnego spędzania czasu pod wodą, jest doprawdy zadziwiająca.

 

Miejsce 10 – Najdłuższy spacer pod wodą

Boris Milosic z Chorwacji pokonał w czasie 3 min 34 sekundy spacerem dystans 96 metrów pod wodą, na jednym oddechu. 1 marca 2020 roku poprawił poprzedni wynik,  aż o 16 metrów i tym samym stał się nowym posiadaczem rekordu.

 

 

Miejsce 9 – 100-letni Bill Lambert z Rockford, niedawno został najstarszym płetwonurkiem.

Wykonane przez niego w 2019 roku w wieku 98 lat nurkowanie, podczas którego przebywał pod wodą przez co najmniej 20 minut, pozwoliło na uznanie osiągnięcia i oficjalne wpisanie do księgi rekordów. 

 

 

Miejsce 8 – Największa ilość śmieci zebrana w ciągu 24 godzin.

W ciągu 24 godzin grupa 633 nurków zebrała 544 kg śmieci, podczas największego podwodnego sprzątania plaży w Deerfield na Florydzie w USA. W tym niecodziennym wydarzenie wzięli udział nurkowie z całego świata, w tym Europy i Ameryki Południowej, którzy przyjechali specjalnie, aby stać się częścią historii rekordu.

 

Miejsce 7 – Najdłuższy ludzki łańcuch pod wodą

Zebrane pod wodą prawie 3000 osób jednocześnie jest samo w sobie niebywałe. Połączenie ich w jeden wielki niesamowity łańcuch — najdłuższy ludzki podwodny łańcuch — stanowi olbrzymie wydarzenie. To niesamowite osiągnięcie zostało zorganizowane przez Indonezyjską Kobiecą Organizację (WASI) w Manado, w Północnej Sulawesi.1 sierpnia 2019 roku 3131 osób jednocześnie zanurkowało.

https://twitter.com/GWR/status/1176807188200939521?s=20

 

Miejsce 6 – Kolarstwo podwodne

Kolejna z ekstremalnych podwodnych dyscyplin, znajdująca zwolenników na świecie. Jak widać, zmiana środowiska miała bardzo pozytywny wpływ na zawodników, o czym świadczyły, chociażby dwa rekordy świata: w największej ilości osób jednocześnie jeżdżących na rowerze pod wodą,  i w najszybszej jeździe na rowerze.

Najdłuższy dystans, niepokonany do dziś na rowerze pod wodą to 6708 metrów. Został osiągnięty przez Jensa Stotznera z Niemciec, w Bibert Bad Zirndorf, 8 września 2013 r. Jens z powodzeniem ukończył 78 okrążeń toru o długości 86 m, wyznaczonego na dnie basenu.

 

Miejsce 5 – Największa ilość fryzur wykonanych pod wodą w ciągu 1 godziny

Niesamowitym kunsztem i fachowością musi się cechować osoba, która w ciągu jednej godziny jest w stanie obciąć 27 osób. David Rae z Wielkiej Brytanii dokonał tego, ale pod wodą. Podczas nurkowania, mistrzowsko zajął się włosami cierpliwie poddających się zabiegom nurków.

 

 

Miejsce 4 – Najdłuższa podwodna audycja radiowa

Najdłuższy nadawany na żywo program został zarejestrowany w Atlantis, w akwarium w Dubaju. Prezenter radiowy Stu Tolan w otoczeniu 65 000 zwierząt morskich, na dnie zbiornika o pojemności 11 milionów litrów, przez 5 godzin, 25 minut i 25 sekund — prowadził na żywo audycję, w ramach kampanii Atlantis, „A World Away From Your Everyday”.

 

Miejsce 3 Największy ślub pod wodą

Jak się okazuje, ta niesamowita i jak dotąd największa impreza, miała miejsce w Polsce. Podwodny ślub, w którym uczestniczyło pod wodą 303 nurków! Został zorganizowany w 2011 roku, na koparkach przez Orka Group. Ceremonia, podczas której para powiedziała sobie „Tak” trwała 18 minut, i została poprowadzona przez miejscowego księdza — licencjonowanego płetwonurka.

 

Miejsce 2 – Podwodne prasowanie

Nazywane ekstremalną formą nurkowania, stało się popularne wielu krajach, w ciągu ostatnich 20 lat. Zapewne niewiele osób pamięta, że jednym z prekursorów, tej tak nietypowej rozrywki pod wodą, był Igor Bartoszewicz z Centrum Nurkowym Krokodyle. To właśnie za jego sprawą 29 maja 2011 roku, 130 nurków z polski znalazło się w jeziorze Ukiel i próbowało, z rewelacyjnym skutkiem, wspólnie ustanowić rekord Guinnessa.

Nurkowie wyposażeni pod wodą w deski do prasowania i oczywiście żelazka, przez 10 minut na głębokości od 3 do 5 metrów, prasowali jednocześnie swoje rzeczy!

 

 

Ostatecznie rekord został poprawiony przez nurków z De Waterman Diving Club w Oss, w Holandii. Klubowicze zebrali pod wodą aż 173 osoby. Prasowanie trwało 10 minut. 

 

Miejsce 1 – Oddech wstrzymany na 24 minuty i 33 sekundy!

Możecie się ze mną zgodzić lub nie, ale dla mnie bezapelacyjnie ponad 24 minuty na bezdechu, są pod każdym względem niesamowite! Jesteśmy w stanie pod wodą biegać w maratonach, skakać na skakance, ćwiczyć jogę, robić na drutach, malować obrazy, a nawet organizować koncerty symfoniczne, ale tego wszystkiego nie da się porównać z wyczynem Chorwata, który przesunął granice możliwości człowieka.

 

 

 

zostaw komentarz