Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Czy nurkom po 250 latach uda się potwierdzić tożsamość wraku Jamesa Cooka?

612

Na pokładzie Endeavor James Cook 25 sierpnia 1768 roku rozpoczął swoją pierwszą wyprawę dookoła świata (1768–1771), docierając do Nowej Zelandii i Australii.

W marcu 1768 r. Brytyjska Admiralicja zakupiła statek węglowy ze Wschodniego Wybrzeża wybudowany w Pembroke, na wyprawę, sponsorowaną przez Królewskie Towarzystwo.

Celem misji badawczej na południowym Pacyfiku, było obserwowanie zjawiska przejścia Wenus na tle słońca, w 1769 r.

Podróż obejmowała również zweryfikowanie istnienia domniemanego kontynentu (Terra Australis), o którym donosili portugalscy i holenderscy kartografowie.

 

 

1 kwietnia 1768 roku sekretarz admiralicji poinformował Radę Królewskiego Towarzystwa o zakupie, a dowódcą okrętu, jak i całej wyprawy, uczyniono porucznika Jamesa Cooka.

 

Kapitan James Cook, archeologia podwowdna, wrak statku Endeavour, wyprawa dookoła świata, Kalifornia
Mapa pierwszej wyprawy Kapitana Cooka.

Statek Hrabia Pembroke po zamontowaniu dodatkowego odeskowania i wyposażona w stoczni marynarki wojennej Deptford na Tamizie został przemianowany na Endeavor.

 

 Endeavor, XVIII-wieczny trójmasztowy żaglowiec, o pojemności 3369 ton, długości 29,7 metra,  i szerokości w najszerszym miejscu 8,9 metra,  i zanurzeniu 3,4 metra przy pełnym obciążeniu, nie nosił żadnych ozdobnych figur na dziobie lub rufie. Uzbrojony w 6 armat 4-funtowych i 8 działek relingowych, z załogą od 85 do 94 marynarzy.

 

Po zakończeniu słynnej podróży porucznika Cooka, statek w 1775 roku został sprzedany i przemianowany na Lorda Sandwich.

 

Zanim został zatopiony, w celu utworzenia blokady przeciwko flocie francuskiej, pływał jeszcze jako okręt więzienny.

 

Kapitan James Cook, archeologia podwodna, wrak statku Endeavour, wyprawa dookoła świata, Kalifornia
Replika statku Endeavour.

Australijscy nurkowie przygotowują się do potwierdzenia miejsca spoczynku wraku Kapitana Cooka, Endeavour.

Sydney Hunter, norweski archeolog morski z australijskiego Narodowego Muzeum Morskiego, który wraz z zespołem nurków zajmie się poszukiwaniami, uważa, że w skupisku pięciu blisko siebie położonych wraków statków z tej samej epoki i zbliżonych rozmiarach, znajduje się Endeavour. Wraki zalegają na głębokości od 15 do 25 metrów pod wodą w okolicach Newport Harbor, w Kalifornii.

Zdaniem ekspertów, identyfikacja będzie polegała na skrupulatnym badaniu struktur w mętnej, błotnistej wodzie, które znajdują się powyżej linii mułu, i analizowaniu najdrobniejszych szczegółów rozmiarów, struktur i rodzajów materiałów.

Poszukiwania Endeavor rozpoczną się 25 sierpnia, zaraz po 250. rocznicy wypłynięcia kapitana Cooka na wyprawę dookoła świata.

źródło: muzeum HMB ENDEAVOUR 

 

zostaw komentarz