Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Wyprawa wspierana przez NOAA odkryła na dnie Morza Beringa wrak statku z II Wojny Światowej.

Historyczny obraz USS Abner Read. (Archiwa)
1 387

Przez prawie 75 lat rufa niszczyciela USS Abner Read leżała pod ciemną powierzchnią Morza Beringa, u wybrzeży aleuckiej wyspy Kiska

[FMP]

Okręt został przypuszczalnie rozerwany przez eksplozję japońskich min, w trakcie patrolu około godziny 1:50 na Alasce. Wraz z 71 marynarzami US Navy rufa okrętu spoczęła na dnie, prawie 90 metrów pod powierzchnią wody.

W jakiś sposób pozostała część załogi utrzymała wodoszczelność głównej część kadłuba, a dwa pobliskie okręty Marynarki odholowały z powrotem do portu.

 

„Wrak jest prawie całkowicie nienaruszony, tak jakby ktoś odciął rufę i umieścił ją na dnie oceanu. Byliśmy pierwszymi od 75 lat, którzy to widzieli,  i było uczucie radości ze znalezienia, ale także pokory i szacunku, mając świadomość, że to jest grób.” -powiedział członek ekspedycji Andrew Pietruszka, podwodny archeolog z Instytutu Oceanografii Scrippsa.

 

USS Abner Read amerykański wrak okręu II Wojny Śwatowej
Obrazowanie USS Abner Read przez T50

Według informacji NOAA, nie potwierdzono, czy japoński okręt trafił w kadłub. Być może dlatego, że  miejsce uszkodzenia jest przysypane  piaskiem.

USS Abner Read amerykański wrak okrętu z II Wojny Światowej
Multibamowy obraz sonarowy sekcji rufowej USS Abner Read

Wrak został znaleziony dzięki odtajnionym dokumentom dotyczącym jednej z najbardziej tajnych części wojny: japońskiej okupacji dwóch aleuckich wysp w 1942 r. USS Abner Read był częścią sił zbrojnych, która uwolniła wyspy Kiska i Attu w sierpniu 1943.

 

„To była katastrofalna szkoda, która według wszystkich praw powinna zatopić cały statek” – powiedział Sam Cox, kustosz marynarki wojennej i dyrektor Dowództwa Historii i Dziedzictwa Morskiego.

 

W ciągu kilku miesięcy naprawiony niszczyciel powrócił na wojnę. Kontynuował walkę w kilku bitwach na Pacyfiku, zanim został zniszczony w listopadzie 1944 roku, podczas ataku japońskiego kamikadze.

Nurkujący bombowiec zatopił USS Abner Read podczas bitwy o Zatokę Leyte na Filipinach — zgodnie z zapisami Dowództwa Historii Marynarki Wojennej i Dziedzictwa.

Okręt Abner Read otrzymał cztery gwiazdki bitewne za swoją służbę w czasie II wojny światowej.

 

USS Abner Read amerykański okręt z II Wojny Światowej

 

Zatopiona rufa statku zaginęła, ale nie została zapomniana.

Znalezienie jej było celem tegorocznej, lipcowej misji dokumentującej podwodne pola bitwy pod Kiską.

Głównym celem projektu NOAA i Scripps, wspieranym nie tylko przez państwowe, ale i prywatne badania historyczne, jest odnalezienie ostatnich podwodnych miejsc spoczynku żołnierzy zaginionych w czasie II wojny światowej.

 

USS Abner Read amerykański wrak okrętu z II Wojny Światowej
Schemat obrażeń bitewnych USS Abner Read nałożony na boczny obraz sonaru wraku USS Abner Read surową sekcję zebraną podczas ekspedycji.

 

Postępy w dziedzinie technologii podmorskich, pomagają w ujawnieniu zapomnianych historii dawnych męstw.

USS Abner Read amerykański wrak okrętu II Wojny ŚwiatowejPo sondowaniu sonarem multibeam  badanego statku, który zidentyfikował obiecujący cel, zespół wysłał głęboki, zdalnie sterowany pojazd, aby uchwycić wideo w celu potwierdzenia.

„Nie było żadnych wątpliwości” – powiedział lider ekspedycji Eric Terrill –  „Mogliśmy wyraźnie zobaczyć złamaną rufę, działo i kontrolę steru, wszystko zgodne z dokumentami historycznymi”.

„Weszliśmy w nową erę eksploracji”, dodał Mark Moline, dyrektor Szkoły Morskiej  na Uniwersytecie Delaware i współtwórca projektu. „Nowe czujniki i ulepszone podwodne roboty, mogą przywrócić obrazy w czasie rzeczywistym, i napędzają nowe odkrycia.”

 

 

USS Abner Read jak i jego dawna rufa z Kiska są częścią bazy zawierającej 2500 wraków i 14 000 samolotów, które są chronione przez Oddział Podwodnej Archeologii Marynarki Wojennej i Dziedzictwa Narodowego.

 

Źródło: noaa

[/FMP]

 


 

Zobacz także: ARCHEOLOGIA PODWODNA 

 


 

 

zostaw komentarz