Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, biologia morska, ekologia, fotografia podwodna i sporty wodne

Fabien Cousteau i Sir Richard Branson wyruszą z misją zbadania tajemnic głębi Blue Hole

1 436

Jacques Cousteau, legendarny badacz podwodny oceanu, nurkując w 1970 roku w Blue Hole zapewne od pierwszego wstrzymanego oddechu zafascynował się tym rajskim miejscem, nie tylko nurkowym.

 

Położona pośrodku atolu Lighthouse Reef, znajdującego się około 80 km od wybrzeża w Belize, do dziś niezmiennie stanowi jedno z najpiękniejszych miejsc do nurkowania na świecie.

 

fot.: NASA Earth Observatory

 

Prawie 50 lat po słynnej wyprawie, tym razem to wnuk, Fabien Cousteau powraca do Blue Hole.

Zainteresowanie miejscem jest na tyle głębokie, że zabiera ze sobą najnowszy i najlepszy sprzęt badawczy. Wraz z Richardem Bransonem planuje zbadanie tajemnicy największego podziemnego tunelu na świecie. Wyprawa rusza jeszcze w tym roku.

 

| BlueLife Magazyn nurkowanie, podróże i sporty wodne
fot.: NASA Earth Observatory

Na czas misji zaplanowane jest kilka nurkowań, których celem będzie zebranie próbek, rejestrowanie czynników środowiskowych, danych dotyczących jakości wody, jak i mapowanie struktury wnętrza głębi, przy użyciu nowoczesnych rozwiązań sonarowych.

 

fot.: fundacja Aquatica

 

 

Punktem kulminacyjnym wyprawy ma być transmitowany na żywo wywiad Panów Cousteau i Bransona przeprowadzony z dna Blue Hole.

 

Blue Hole głębia otoczona przepięknym turkusowym morzem i pierścieniem wspaniałej rafy koralowej morza Karaibskiego. Podwodna studnia o głębokości 124 metrów i szerokości 300 metrów. Do dziś nie do końca zbadana, największa naturalna formacja, uznana jako miejsce światowego dziedzictwa UNESCO. Znana m.in. dzięki filmom Jacques-Yves Cousteau, który w 1970 na pokładzie statku Calypso, przez kilka miesięcy badał głębie. 

 

Dane zebrane przez zespół zostaną zarchiwizowane  i udostępnione rządowi Belize 

 

Źródło: Fundacja Aquatica, Wiki

zostaw komentarz