Magazyn nurkowanie, podróże, biologia morska, ekologia, fotografia podwodna i sporty wodne

- Ad -

Kotwica kluczem do największego zatopionego skarbu?

obraz Roberta Salmona - "Ship in Storm"
237

- Ad -

Zaleziono kotwicę XVII-wiecznego angielskiego statku handlowego. Przypuszcza się, iż pochodzi z Merchant Royal, olbrzymiego, 700-tonowego galeonu, który zatonął podczas rejsu z hiszpańskiego portu Kadyksu do Antwerpii, niosąc nagrodę za żołnierzy walczących w Hiszpanii.

23 września 1641 roku Merchant Royal, znany również pod nazwą Kupiec Królewski, spoczął na dnie wraz z 18 osobami u wybrzeży Kornwalii, w pobliżu krańca lądu, który jest najbardziej na zachód wysuniętym punktem Anglii. 40 osób załogi udało się uratować. Pomimo wielu prób, wraku ani ładunku nigdy nie odnaleziono.

 

Podczas zatonięcia na pokładzie znajdował się niesamowity skarb o wartości ponad 100 000 funtów złota (ponad 1,5 miliarda dolarów w przeliczeniu na dzisiejsze pieniądze), 400 barów srebra meksykańskiego (kolejny milion) i prawie 500 000 sztuk monet, co czyni go jednym z najcenniejszych wraków wszechczasów.

 

 

Podniesiona kotwica na trawlerze Spirited Lady. fot.: Facebook

Pasująca do galeonu kotwica z długimi trzonkami w stylu admiralicji, została znaleziona w odległości niecałych 20 mil na południe od Land’s End w Kornwalii, niedaleko miejsca prawdopodobnego zatonął statku.

Reklama

 

 

Miejsce, z którego została wyłowiona ma ponad 90 metrów głębokości, przez rybaków ze statku rybackiego Spirited Lady.

Reklama
Reklama

Firma Odyssey Marine Exploration zorganizowała w 2007 roku poszukiwania, których celem było znalezienie skarbu. Wielki skarb Merchant Royal nadal czeka na odkrycie.

Zatem czy czeka nas kolejny wyścig po skarb w niebezpiecznych i zdradliwych wodach Morza Celtyckiego.

źródło: Wikipedia, Facebook 

 


 

Zobacz także: ARCHEOLOGIA PODWODNA 

 


 

zostaw komentarz

- Ad -