Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Największy gad morski na świecie – wyzwaniem dla płetwala błękitnego

Artystyczna wizja Ichthyotitan severnensis wyrzucona na plażę, podczas gdy kilka ciekawskich dinozaurów / Siergiej Krasowski
126

W czasach prehistorycznych ichtiozaury były zróżnicowaną grupą gadów morskich, które pływały po morzach obok dinozaurów. Wyglądały niczym skrzyżowanie ryby z delfinem, a ich długość wahała się  od około 2 do 20 metrów (6,5 do 66 stóp). 

 

Jak się jednak okazuje, mimo że już dawno wymarły, to  mają jeszcze parę tajemnic, które mogą nas zaskoczyć,  bowiem górna granica ich wielkości może wymagać rozciągnięcia. Dwa oddzielne odkrycia sugerują, że znacznie większe stworzenia kiedyś wędrowały po starożytnych oceanach.

 

 Nowo odkryty gatunek, Ichthyotitan severnensis, zyskał przydomek „wielkiej jaszczurki z Severn” (pobliska rzeka), a naukowcy szacują, że mógł mieć do 25 metrów długości, co stawia go w tym samym przedziale co płetwal błękitny i czyni go największym znanym gadem morskim. 

Rozmiar to nie jest jedyna miara wielkości

Patagotitan jest uważany za największe zwierzę lądowe w historii, mierzące 37 metrów (121 stóp) długości, znacznie dłuższe niż Ichthyotitan severnensis. Jeśli chodzi o masę, to płetwal błękitny nadal dzierży tytuł wagi ciężkiej, ale Ichthyotitan severnensis ma bardziej masywne ciało podobne do najbliższego żyjącego krewnego płetwala błękitnego, humbaka.

płetwal błękitny
fot.: archiwum NOAA Płetwal Błękitny

Mimo iż naukowcy odkryli tylko dwa okazy gigantycznego gada morskiego, obie skamieniałości kości szczękowych, to mają nadzieję, że przyszłe wykopaliska ujawnią więcej wskazówek na temat tego nieuchwytnego stworzenia. Do tej pory naukowcy szacowali rozmiar Ichthyotitan severnensis za pomocą prostego wzoru skalowania, porównując długość jego kości szczękowej z kośćmi innych ichtiozaurów i szacując długość jego ciała na od 20 do 26 metrów (65,6 do 85,3 stopy).

 

Artystyczna wizja  Ichthyotitana severnensisa / Gabriela Ugueto
Artystyczna wizja Ichthyotitana severnensisa / Gabriela Ugueto

Ichthyotitan severnensis

Te niesamowite gady żyły około 202 milionów lat temu w późnym triasie, co stanowiło kulminację około 50 milionów lat ewolucji ichtiozaurów. Ich dominacja była jednak krótkotrwała, giganty zniknęły bowiem z zapisu kopalnego we wczesnej jurze, około 200 milionów lat temu. Mniejsze gatunki przetrwały do około 90 milionów lat temu, zanim przegrały  z plezjozaurami o długich szyjach i innymi morskimi gadami.

Źródło: PLOS ONE Scimex