Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Nowy SUPR-Remus używając analizy genetycznej umożliwia badanie populacji planktonu

386

Naukowcy i inżynierowie z WHOI opracowali i przetestowali innowacyjny system do pobierania próbek małych larw planktonu w przybrzeżnych wodach oceanu.

 SUPR-Remus czyli zmodyfikowany Remus 600 autonomiczny pojazd podwodny, wyposażony został w czujniki identyfikacji organizmów poprzez analizę kodów DNA
Nowa metoda pozwala na wykrycie małych gradacji, gatunków i określonych wzorców w populacji larw. Urządzenie pobiera próbki nawet w tak płytkich wodach, gdzie nie można używać nawet sieci.

Dzięki wprowadzonym modyfikacjom przyśpieszony został przebieg segregacji. Larwy różnych gatunków mogą wyglądać niemal identyczne, a  metody  identyfikacji w oparciu o szczegółowe badania mikroskopowe powodują, że proces ten  trwa bardzo długo.

 Tradycyjne metody, zbierania za pomocą pompy i sieci lub holowania sieci za statkiem, a następnie wizualnego sortowania organizmów zebranych do poszczególnych grup taksonomicznych, są bardzo pracochłonne, próbki zwykle łączą się co często uniemożliwia wykrycie poszczególnych gatunków i małych gradacji.

fot.:  Julie van der Hoop WHOI, Dorosłe skorupiaki wąsonogów

źródło:WHOI

zostaw komentarz