Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, biologia morska, ekologia, fotografia podwodna i sporty wodne

Podczas wyprawy do lodowca szelfowego Larsen C, naukowcy podejmą próbę lokalizacji wraku Endurancew

835

Statek Agulhas II wraz z grupą naukowców powinien dotrzeć do miejsca ostatniego znanego obszaru, na którym spoczął Endurance, w styczniu lub lutym w ramach wyprawy Weddell Sea Expedition 2019.

  Niestety, poszukiwania będą uzależnione od warunków i możliwości użycia autonomicznego pojazdu podwodnego (AUV) do ustalenia lokalizacji.
Endurance, listopad 1915
W sierpniu 1914 roku wyprawa Ernesta Shackletona, na statku Endurancew wraz z 28. osobami załogi, wypłynęła z Wielkiej Brytanii na Morze Weddella.   Celem była piesza trasa przez Antarktydę od Morza Weddella do Morza Rosa. 18 stycznia 1915 roku, w trakcie wyprawy, zaledwie kilka dni po wypłynięciu ze stacji wielorybniczej na Wyspie Południowej Gruzji, żaglowiec został zatrzymany przez kry lodowe.   Załoga po wielu miesiącach dryfowania musiała opuścić statek, ponieważ lód zaczął miażdżyc kadłub.   W listopadzie statek zatonął. Po sześciu miesiącach załga zdołała dotrzeć do Wyspy Słoni, skąd Shackleton wraz z pięcioma członkami załogi wyruszył łodzią po ratunek.    
Rozpoczęcie wyprawy ratunkowej, 24 kwietnia 1916
17 dni później, płynąc przez najburzliwsze morze świata, dotarli na odległą o 1200 km wyspę Georgi Południowej.   Z dwoma członkami załogi po 36 godzinach marszu, Ernest Shackleton dotarł do Stromness, wielorybniczej przystani.     W 1916 roku, 22 miesiące później, mały argentyński parowiec mógł w końcu zabrać na wpół zagłodzoną, ale w pełnym składzie, załogę z Wyspy Słonia.   Według bieżących informacji, warunki panujące na tym obszarze nadal są bardzo trudne. Inne próby badania lodowca szelfowego Larsen C, również nie zakończyły się sukcesem, właśnie z powodu warunków pogodowych, dlatego też i tym razem nie ma gwarancji, że Agulhas II to się uda. źródło: Smithsonian Magazine, shackletonmuseum.com    
zostaw komentarz