Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Wrak statku Endurance Shackletona zyskuje dodatkową ochronę

fot.: Falklands Maritime Heritage Trust's,
80

Endurance, który zatonął w 1915 roku podczas wyprawy na Antarktydę pod dowództwem sir Ernesta Shackletona, zyskał dodatkową ochronę. Obwód ochronny wokół wraku został poszerzony, celem ograniczenia wszelkich działań w jego pobliżu.  

 

Historia statku Endurance

Endurance zyskał sławę jako symbol heroicznej ery eksploracji Antarktydy. Wyprawa Shackletona w 1914 roku miała na celu przekroczenie kontynentu antarktycznego. Niestety, statek został uwięziony w grubej pokrywie lodowej i ostatecznie zatonął w 1915 roku. Heroiczna walka Shackletona o przetrwanie załogi przeszła do legendy.

Odkrycie wraku Endurance

Wrak statku Endurance został odnaleziony w marcu 2022 roku na głębokości 3000 metrów w Morzu Weddella. Odkrycie to było prawdziwą sensacją, gdyż uważano go za jeden z najtrudniejszych do znalezienia wraków na świecie. Stan zachowania wraku zaskoczył naukowców — podstawowa struktura statku była nienaruszona, a jego belki  nieskazitelne.

Nowa strefa ochronna

Niedawno wprowadzono rozszerzenie obwodu ochronnego wokół wraku z 500 metrów do 1500 metrów. Poszerzenie to ma na celu ograniczenie wszelkich działań w pobliżu wraku, co jest kluczowe dla jego zachowania. Ustanowiona na większym obszarze dna oceanu strefa ochronna ma teraz lepiej chronić  rozproszone szczątki statku i przedmioty załogi.

Plan zarządzania ochroną 

Plan zarządzania ochroną został jednogłośnie zatwierdzony na spotkaniu państw będących stronami Układu Antarktycznego. Jego głównym celem jest zapewnienie, iż wrak Endurance oraz wszelkie znajdujące się w jego pobliżu przedmioty pozostaną nienaruszone. W ramach planu wprowadzono środki ochronne, takie jak zakaz dotykania czy zabierania przedmiotów ze strefy chronionej.

Wyzwania związane z ochroną wraku

Ocieplenie klimatu stanowi poważne zagrożenie dla wraku Endurance. W miarę cofania się kry, dostępność do wraku będzie łatwiejsza, zwiększając tym samym ryzyko grabieży czy uszkodzeń. Dodatkowym zagrożeniem jest działalność rybacka, która może prowadzić do zaplątania się sprzętu we wrak.

Przyszłość ochrony wraku Endurance

Aby zapewnić jeszcze większą ochronę wraku, rozważa się nadanie mu statusu Antarktycznego Obszaru Szczególnie Chronionego (ASPA). Taki status wymagałby rygorystycznej oceny planów każdej wizyty oraz specjalnych zezwoleń, co znacząco ograniczyłoby możliwość zbliżenia się do wraku. Formalny wniosek w tej sprawie zostanie złożony w 2025 roku. Jeśli zostanie przyjęty, może to stać się precedensem dla ochrony innych wraków w regionie.

 

Źródło: historic england